Ana sayfa Kadın Anne Çocuk Zayıf ve Güçsüz Çocuklar Nasıl Kuvvetlendirilir?

Zayıf ve Güçsüz Çocuklar Nasıl Kuvvetlendirilir?

8
PAYLAŞ

Zayıf Bir Çocuğun Kuvvetlenmesine Yardım Eden Faktörler

Sağlığı yolunda bulunan bir çocuğun sıhhatte kalmasına hizmet eden şeyler, zayıf bir çocuğun kuvvetlenmesine yardım eder. Çocuğunuzun;

 1. Balık yağı ve süt de dahil olduğu hâlde iyi bir gıda almasına,
 2. Temiz hava ve bol güneş almasına,
 3. İstirahat, hareket ve uyumasına,
 4. İyi âdetler edinmesine çok dikkat ediniz.

Kuvvetli bir çocuğun sağlığını koruyabilmesi, bunların yapılması ile kabil olduğu gibi, zayıf ve cılız bir çocuğun kuvvetlenmesi, yine aynı şeylerin yapılması ile olur.

Sıcak Havalar Bebekler İçin Tehlikelirdir!

Sıcak havalarda çoğalan sinekler, haşarat, bulaşıcı hastalık mikroplarını aşılayarak, çocuğun sıhhatini tehlikeye koyabilir. Bunun için annelerin tedbir alması ve bunlarla mücadele etmesi lâzımdır. Bu aylarda anneler temizliğe her mamandan fazla dikkat etmelidirler.

 1. Bebeklerin körpe ciltleri sıcağa dayanmaz, derhal kabartılar, isilikler, kızartılar yapar. Bunun için, bebek her gün yıkanmalı ve talk pudrası ile vücudu sık sık pudralan-malıdır.
 2. Bebeklerin daima ağızlarına soktukları için, ellerinin temizliği mühimdir. Tırnaklar daima bir mikrop yuvasıdır, Bebeğin tırnakları dibinden kesilmeli ve bebeğin elleri sık sık sil inmelidir.
 3. Cildinin terle gerilmesine mâni olmak için, bebeğin gömleği, 1 litre suya bir avuç tuz atılarak kaynatılmalı ve ütülenerek glydirilmelidir.
 4. Bebek serbest ve ince giydirilmelidir. Cilt daima hava ile temas etmeli, güneş ve hava hastalıklara karşı en müessir tedbirdir.
 5. Bebeğin emziği, oyuncakları çok temiz tutulmalıdır ve düşme hallerinde kaynar su ile yıkanmalıdır.
 6. Odasının havası 18 dereceyi geçmemelidir. Güneş geldiği zaman perdeler indirilmeli, çocuk .odadan çıkarılarak, pencere ve cam açılarak kuvvetli bir cereyan ile oda havası değiştirilmeli, fazla sıcaklarda odası sık sık silinmelidir,
 7. Sinek v.s. gibi şeylerden kesinlikle korunmalıdır.
 8. Bebeğin mama kaplan, kaşığı, emziği daima çok temiz olmalı, bunlar her yıkanışta muhakkak 10 dakika kadar kaynatılmalıdır.
 9. Bebeğe, kalmış ve bayat mama kafiyen verilmemelidir. Bu, sıcak aylarda çok tehlikelidir. Maması daima taze yapılmalıdır.
 10. Anneler üstlerini daima temiz bulundurmalı, bebeği doyuracakları zaman, iyice ellerini yıkamalıdırlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here