Ana sayfa Sağlık Hastalıkların Tedavisi Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Kesin Çözümü Nedir?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? Kesin Çözümü Nedir?

22
PAYLAŞ

Boğaz ağrısı tedavisine başlanmadan önce ağrının hangi sebepten kaynaklandığı tespit edilmelidir. Boğaz ağrısı sıklıkla bir üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak gelişir. Bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotikle tedavi yapılır. Viral enfeksiyon ise antibiyotik işe yaramaz, hastanın bağışıklığının güçlenmesi için dinlenmesi ve vitamin alması tavsiye edilir.

Boğaz ağrıları çeşitli sebeplerden kaynaklı oluşabileceği için evde kendi kendinize teşhis koymanız beyhude olur. Ayrıca rastgele kullanacağınız ilaçlar faydadan ziyade zarar da getirebilir.

Boğaz Ağrısına Karşı Evde Yapılabilecek Tedaviler

Boğaz ağrısını daha hızlı geçirmek, doktor tedavisini kolaylaştırmak için şunları yapabilirsiniz:

İstirahat: Yoğunluktan uzaklaşmak, TV-BİLGİSAYAR ekranından uzaklaşıp, müzik dinlemek, yakındaki parka gidip oynayan çocukları seyretmek tedaviyi kolaylaştıracaktır.

Sıvı Tüketimini artırmak: Hasta olunduğunda sıvı tüketimini artırmak gerekir. Bu vücuttan toksin atılmasını sağlayacaktır. Boğazın kuruması ağrıyı artıracağından sık sık sıvı alınmalıdır. Boğazınız ağrıdığında çeşitli bitki çaylarını içmeniz yararlı olacaktır. Çeşidi, o kadar önemli değil, her bitki çayının kendine göre faydası vardır. Sık sık çay içmek boğazı sıcak tutacak, ağrıyı azaltacaktır.

Tuzlu Su İle Gargara: Boğazdaki mikropları temizlemek için tuzu su ile gargara yapılabilir. Bunun miktarını ve sıklığını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Birçok doktor hastasına bunu tavsiye etmektedir.

Adaçayı ve Gargara: Adaçayı yapılışı kolay olduğu için, boğaz ağrısı denilince ilk akla gelen bitki çayıdır. Adaçayını limon ve bal ile takviye ederek de kullanabilirsiniz. Tarçın veya karabiber ilave edenler de vardır. Bu karışım sıcak suya atılır ve günde birkaç defa içilir. Hem mikrop kırıcı hem de boğazı sıcak tutarak inflamasyonu azaltıcı özelliği vardır. Ayrıca adaçayını soğuduktan sonra gargara niyeti ile de kullanabilirsiniz. Böylece fazla gelen çay ziyan olmamış, bir işe yaramış olur.

Bal: Boğaz ağrısının en doğal ilacı baldır. Balı doğrudan, limonla, sulandırarak veya zencefille karıştırarak tüketebileceğiniz gibi bitki çaylarını balla tatlandırmak suretiyle de bu doğal mucizeden faydalanabilirsiniz. Boğaz ağrısı ile birlikte öksürük var ise bal-zencefil karışımı öksürüğü keser. Limonlu bal hem mikropları kırar, hem de bağışıklığı güçlendirir.

Odayı nemlendirme: Ev ortamının havasız ve kuru olması boğaz ağrısına sebep olur. Özellikle kaloriferli evlerde bu sorun sık görülmektedir. Uzun süre havalandırılmayan evde boğaz ağrısı baş ağrısı gibi şikayetler oluşabilmektedir. Kaloriferin üzerine su koyarak ortamın nemini artırmak mümkündür. Özellikle çocuklar için buhar cihazı kullanmak öksürük ve boğaz ağrısı şikayetlerini azaltmaktadır. Fakat çocuğunuz sık sık öksürüyorsa doktora gitmek gerekir.

Pastil: Eskiden olduğu gibi şimdi de pastiller boğaz ağrısının tedavisinde kullanılmaktadır. Hem boğazı rahatlattığı hem de vitamin içerdiği için doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Fakat siz isterseniz taze sıkılmış meyve suyu tercih edebilirsiniz, bu pastilden daha fazla işe yarayacaktır. Sıkılacak meyveleri buzdolabından çıkar çıkmaz sıkmayınız , dışarıda bir iki saat oda sıcaklığına gelsin öyle sıkıp içiniz.

Kimyasallardan ve tozdan uzak durmak: Şehrin kirli havası, uzun süre havalandırılmamış evler, fabrikaların kirli atıkları, egsoz dumanı boğaz ağrısını artıran faktörlerdir. Evi normal elektrikli süpürgelerle süpürmek yetmeyebilir. Evi sık sık havalandırmak gerekir. Banyo-tuvaleti temizlemek için kullanılan temizlik ürünleri ve diğer ev temizliğinde kullanılan malzemelerden uzak durmak gerekir.

Acı biber gargarası kullanmak: Tuzlu su gargarasının alternatiflerinden birisidir. Acı biber ılık suya karıştırarak elde edilir. Acıya dayanmakta güçlük çekiyorsanız karışımın içine bal veya tarçın da katabilirsiniz. Bu gargara boğazın yumuşaması içindir, fazlası zarar verebilir.

Sirke ile gargara yapmak: Sirke sek olarak değil su ile karıştırılır ve gargara hazırlanır. Amaç sirkedeki asidin boğazdaki mikropları kırmasıdır.

Bitki çayları kullanmak: Bazı bitki çayları boğaz yumuşatıcı, sakinleştirici veya mikrop öldürücü özellikleri nedeniyle boğaz ağrısını geçirmekte kullanılır. Unutmayalım ki bitki çayı tedavisi doktor tedavisinin yerini tutmaz, tedaviye ilave olarak uygulanır. Boğaz ağrısı viral enfeksiyondan kaynaklanıyorsa doktorun vereceği antibiyotik kullanılmalıdır. Başlangıç safhasındaki boğaz ağrılarında veya hafif tahrişlerde bitki çayları etkilidir.

Boğaz ağrısına karşı ne yapmalı ?

Sigara içiyorsanız azaltınız. Kuru ve tozlu ortamlarda bulunmayınız. Boğazınızı sıcak tutmaya çalışınız. Bunun için çay yerine bitki çayı tüketmek ve bal-limonla tatlandırmak boğazı yumuşatacaktır. Boğaz ağrısı genellikle viral enfeksiyonların başlangıcında görülür, bu nedenle üzerinde durulmazsa hastalığın seyri daha ciddi olur. Bağışıklığı güçlendirmek için taze meyve sebze tüketimine önem verilmelidir.

Boğaz Ağrısı İçin Kullanılan İlaçlar

Boğaz ağrısı için asla kafanıza göre ilaç kullanmayınız. Boğaz ağrısı için “ibuprofen” veya “asetaminofen” etken maddesi içeren ilaçlar kullanılır. Aspirinde boğaz ağrısı için kullanılır. Fakat küçük çocuklarda, düzenli olarak başka ilaç kullananlarda bu ilaçlar zararlı olabilir. grip, çiçek, suçiçeği kaynaklı hastalıklara bağlı gelişen boğaz ağrılarında aspirin kullanılmaz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hijyene riayet etmek, aynı evde yaşayan kişilerin tabak, kaşık, havlu, bardak gibi eşyaları eş zamanlı kullanmamaları, enfeksiyonları dolayısıyla da boğaz ağrılarını azaltacaktır. Boğaz ağrısı bazı hastalıkların veya kanser türlerinin yan etkisi niteliğinde olabileceğinden sık tekrarlayan boğaz ağrılarında mutlaka doktora muayene olunmalıdır.

Doktorun verdiği antibiyotikleri her seferinde gereğinden az kullanırsanız strep boğaz iltihabı, romatizmal ateş veya böbrek iltihabı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sık sık boğaz ağrısı şikayeti ile doktora gidip, ağrılar azalınca tedaviyi yarım bırakanlar buna dikkat etmelidirler.

TV’lere çıkan konuklar çoğu konuda alternatif tıbba yönlendirmektedir. Eğer düzenli olarak kullandığınız ilaç var ise boğaz ağrısı için kullandığınız bitkisel kür bununla etkileşime girip tahmin edemeyeceğiniz sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden doğaldır veya bitkiseldir deyip kulaktan dolma kürleri uygulamayın. Boğaz ağrınız basit tedbirler -ki çoğu zaman tuzlu su ile gargara yapmak bile yeterlidir- ile geçmiyorsa doktora gidiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here