Ana sayfa Bitkisel Tedavi Saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm

Saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm

1
PAYLAŞ

Kadınlar için saç bakımı konusunda önemli bitkilerden biri de karanfildir. Çünkü saç dökülmesi hususunda içeriğinde bulunan etken maddeler sayesinde oldukça etkili sonuçlar doğuruyor karanfil. Bir başka deyişle, karanfilin insan sağlığı açısından yararlarından biri de saç dökülmesini hızlı bir şekilde durdurmasıdır. Hazırlanması ve uygulaması oldukça kolay ve zahmetsiz olan karanfil, eğer tercih etmekte ısrarlı olmadığınız sürece durulama bile gerektirmiyor.

Bugün, saç dökülmesine karşı tonik olarak da kullanabileceğiniz, oldukça etkili, kısa zamanda önemli sonuçlar alacağınız bir saç bakım kürü tarifi vereceğiz size. İlginç bir de bilgiyi yeri gelmişken vermek istiyoruz, şaşırtmıştı beni ve sebebi hala merak ediyorum. Bir televizyon programında şöyle demişti uzmanın birisi; “Saçlarınızın dökülmesini engellemek için kullanacağınız karanfil kürünü aslan, koç, boğa, başak ve oğlak burcu günlerinde uygularsanız eğer, daha hızlı ve daha etkili sonuçlar alabilirsiniz!” Tuhaf geldi, yani burçlarla aram çok kötü olduğu için bir türlü anlam veremiyorum buna. Varsa fikriniz paylaşabilirsiniz bizimle. Hadi başlayalım…

Saç dökülmesine karşı bitkisel çözüm – karanfil kürü

Yaklaşık 15 kadar karanfili önceden 100 dereceye kadar ısıttığınız (kaynattığınız) suyun içerisine atın. Bardağın içerisinde demlenmeye bırakacağınız karanfil çayını 10 dakika sonra rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Bundan sonra atmanız gereken bir adım kalıyor, o da; hazırladığınız bu kürü saçlarınızın derisine kadar masaj yaparak uygulamak. İlk etapta birkaç gün boyunca uygulamaya devam edin, daha sonra etkisini görmeye başlayacaksınız. Bir süre sonra da üç günde bir, biraz daha geçtikten sonra da haftada bir güne kadar düşürebilirsiniz. Ve “saçlarım hiç dökülmesin” diyorsanız, bu kürü 15 günde bir, sürekli olarak uygulamaya devam edin.

Bu noktada saçınızın dökülmesini engellemek amacıyla hazırladığınız bu bitki çayının etkisini daha fazla görmek için, kürü hazırlamadan önce kapağı olan cam bir kavanozun içinde demlemeye bırakmanız daha iyi olacaktır. Çünkü bu haldeyken, karanfilin etken maddeleri korunmaya alınacaktır.

Tabi, bir de karanfilin kalitesi söz konusu. Bitkiniz ne kadar kaliteli olursa, hazırlayacağınız bitki çayının etkisi de bir o kadar kuvvetli olur. Bir karanfilin kalitesini genellikle görüntüsünden rahatlıkla anlayabilirsiniz. Eğer “ben daha önce hiç almadım, nasıl yapacağım?” diyorsanız saplarının koyu renkli, tomurcuk kısmının açık renkli olmasına dikkat etmelisiniz.

Bununla birlikte bitkinin iri olması da en az tazeliği ve kalitesi kadar önemlidir. Kaliteyi çözmek açısından bir de hoşunuza gidecek küçük bir deneyden bahsedeyim, ben bunu çok seviyorum da! “Karanfilleri suya attığınızda direkt dibe çöküyorsa ya da suda dikey biçimde asılı kalıyorsa kaliteli bir karanfil seçmişsiniz demektir. Ölü balık misali yatay biçimde suda yüzüyorsa yanlış seçim yapmışsınız demektir.”

Saç dökülmesine karşı alternatif, doğal ve bitkisel tedavi yöntemlerinden birini “karanfil çayı” hazırlayarak sizlere sunmuş olduk. Bu konuda soru ve görüşlerinizi ya da merak ettiğiniz diğer detayları sormanızı bekliyorum, sağlıcakla kalmanız dileğiyle…

Ne iyi gelir? Saçlarım son günlerde çok dökülüyor. Öyle ki bazı bölgelerde saçsız boşluklar oluşmaya başladı. Bu sorunu aşmak için ne yapmalıyım? Y./İstanbul

Cevap: Öncelikle doktora görünün. Bitkisel bir reçete olaraksa 1’er çorba kaşığı ısırganotu, lavanta ve adaçayını 300 gram suyun içinde 8 dakika kaynatın. Ilınınca süzün. Bu karışımı 1 tatlı kaşığı saf zeytinyağı, 1 çay kaşığı ısırgan yağı ve yarım çay kaşığı kekik yağıyla birlikte blender’dan geçirin. Lapa halini alan karışımı saç derinize sürün. Başınızı bir streçle sarın. 2 saat bu şekilde bekleyip saçlarınızı yıkayın.

Ne iyi gelir? Saçlarımda seyrelme var. Saçlarımdaki bu seyrelmeyi nasıl engelleyebilirim? Cenk K./Bursa

Cevap: 1 tatlı kaşığı mayayı, 1 kahve fincanı ılık zeytinyağında eritin. İçine 1 tatlı kaşığı biberiye yağı, 1 çay kaşığı da lavanta yağı katın. Bu karışımı saçlarınıza sürüp 10 dakika bekletin. Ardından da yıkanın. Bu formülden haftada 1 kez yararlanın. Eğer zeytinyağı kullanmak istemiyorsanız aynı işlemi 2 litre suya 1 çorba kaşığı un haline gelmiş maya karıştırarak da uygulayabilirsiniz.

Ne iyi gelir? Saçlarım aşırı dökülüyor. Kısa zaman önce doktora gittim. Bana erkek tipi saç dökülmesi yaşadığımı söyledi ve ilaç verdi. Lakin sorunum hala geçmedi. Ne yapabilirim? R./Malatya

Cevap: Bir baş sarımsağı ayıklayın. Bir tutam ısırgan otuyla birlikte 500 gram zeytinyağının içine katın. Bu karışımı benmari usulü 30 dakika kısık ateşte kaynatın. Bir gece bekletin. Ertesi gün de süzün ve saçlarınıza sürün. Streçle sarıp, mümkünse bir gece boyunca bekletin. Haftada bir gün bu formülü uygulayın.

Ne iyi gelir? Kısa zaman önce anne oldum. Doğumdan sonra saçlarım dökülmeye başladı. Sabahları kalktığımda yastığımın üstü saçlarla dolu oluyor ve bu durum beni çok üzüyor. Saçlarımın eskisi gibi sağlıklı olmasını sağlamak için ne yapmam gerekir? D./Bursa

Cevap: Genelde doğum yaptıktan sonraki ilk 80 gün boyunca saçlar dökülür. Bu, hormonlardan kaynaklanan bir geçiş dönemidir. Size öncelikli tavsiyem eğer hâlâ gitmediyseniz mutlaka bir doktora gitmeniz olacaktır. Vitamin kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca haftada 1 kez 1 bardak sütü içine 1 çay kaşığı toz maya karıştırıp için. Sakın paniğe kapılmayın; saçlarınız bir süre sonra eski sağlığına kavuşacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here