Ana sayfa Bitkisel Tedavi Reflü mide bulantısı yapar mı? Bitkisel reflü tedavisi

Reflü mide bulantısı yapar mı? Bitkisel reflü tedavisi

6
PAYLAŞ

Reflü günümüzde çok sık görülen bir mide rahatsızlığı çeşididir. Öyle ki; araştırmalar her 5 yetişkinden 1’inin bu rahatsızlığı olduğunu göstermektedir. Fazla kilolu kişilerde reflü hastalığının görülme oranı çok daha sıktır. Ancak hemen herkes hayatı boyunca 3-4 defa reflü atakları geçirmektedir.

Reflü neden olur?

Reflü, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıyla oluşur. Yemek borusu normal insanlarda mide içeriğinden kendini korur. Ancak midede salgılanan asit, pakreas sıvısı ve safra yemek borusuna geri kaçtığında ve uzun süre temas ettiğinde yemek borusu bu koruma özelliğini kaybeder. Aynı zamanda mide girişi ve yemek borusu çıkışı arasındaki kapak görevi gören mekanizmanın gevşek olması da reflü hastalığının önemli nedenlerinden birisidir.

Reflü Belirtileri

Uzmanlar reflü belirtilerini tipik ve atipik olarak iki başlıkta incelemektedir. Kişiye göre değişen bu belirtiler şu şekildedir:

Tipik belirtiler

  • Ağıza acı su ve gıda artıkları gelmesi,
  • Geğirme,
  • Şişkinlik hissi,
  • Göğüste yanma,
  • Yutma güçlüğü.

Atipik belirtiler

  • Ses kısıklığı,
  • Çarpıntı,
  • Diş çürüklüğü,
  • Uzun süren hıçkırık,
  • Ağız kokusu.

Ancak reflü tanısı koymak için bu belirtiler yeterli değildir. Tanı koymada gastroskopi, manometri, baryumlu grafi ve empedans manometri gibi yöntemlerden yararlanılır. Hastalığın kesin teşhisi bu şekilde koyulabilmektedir.

Reflü tedavisi, öncelikle hastaların beslenme şekillerini düzenlemekle başlar. Çiğ sebze, salçalı ve yağlı yemek, salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünleri reflü hastalarının tüketmemesi gereken yiyeceklerdir. Obez hastalar ise normal kilolara düşürülmeye çalışılır. Yine 30 derece yatık yatakta uyumak da hastaları rahatlatan yöntemlerdendir. Ancak tüm bunlar geçici reflü tedavisi için kullanılır.

Kalıcı reflü tedavisinde bu önlemler yetersiz kalmaktadır. Medikal ve cerrahi yöntem uygulamaları ilerleyen reflü için kalıcı çözüm olabilmektedir. İlaç tedavisi de uygulanan bir başka yöntemdir. Midedeki asit oranını düşüren haplar kullanılabilir. Ancak bu yöntem de geçici tedavidir. Çünkü haplar reflünün asıl nedeni olan mide kapakçığının gevşekliğini tedavi edemez. Hastalar hayatları boyunca hap kullanmak zorunda kalırlar.

Reflüye ne iyi gelir?

Reflü hastaları hayvansal protein yerine bitkisel proteine ağırlık vermelidirler. Özellikle sindirimi kolay besinler tercih edilmelidir. Fasülye, mercimek gibi protein yüklü besinlerle, lif oranı yüksek muz, elma, şeftali, armut, kavun gibi meyveler reflüye iyi gelir. Ayrıca karaağaç ve papatya da reflüye iyi gelen bitkiler arasındadır. Bu bitkiler çay olarak rahatlıkla tüketilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here