Ana sayfa Kadın Anne Çocuk Çocuklar soruyor: Nasıl bebek olur?

Çocuklar soruyor: Nasıl bebek olur?

11
PAYLAŞ

Siz ya da ailenize yakın olan birisi hamileyse, çocuğunuz bebek yapma konusundaki gizemler konusunda özellikle bir merak içerisinde olabilir. Ya da ona hamileyken çektiğiniz resimlere bakınca meraklanabilir. Muhtemelen, bir bebeğin anne karnının içerisine nasıl girdiğini, bebeğin orada ne yaptığını ve nasıl dışarı çıktığını merak eder.

Bu yaştaki çocuklar için kıyafetinin altına bir oyuncak bebek ya da herhangi bir eşya koyarak gururlu bir şekilde, “Bak anne! Bir bebeğim var.” demek bile normaldir. Sonra oyuncağı çıkartarak doğum yaptım diyebilir. (Bu tür oyunlar sadece kızlar için değildir. Erkek çocukları da hamilelik oyunu oynayabilir.)

Diğer yandan, bazı çocuklar bu konuya çok az ilgi gösterir, hamileliğinizin üçüncü üç aylık döneminde olsanız bile. Annenin büyüyen karnı ile gelecekteki kız ya da erkek kardeş arasında bağlantı kurmak zor olabilir.

Çocuğunuzla nasıl bebek yapıldığı konusunda konuşmaya nasıl başlamalısınız?

  • Çocuğunuzun sorduklarından yola çıkın

Sorular geldikçe yanıtlayın ve açıklamaları basit tutun. Küçük çocuklar hamile kalma, gebelik ve doğum konularının karmaşık gerçekleriyle ilgili çok fazla bilgi almak için hazır değildirler.

Manchester, New Hampshire Eğitimsel ve Psikolojik Değerlendirme Merkezi’nde çocuk psikoloğu olan Robert Walrath: “Çocuğunuz sorana kadar bekleyin” diyor. “Eğer çocuklar sormuyorlarsa, onlar için o kadar önemli değildir.”

New York, Port Washington’da özel çocuk psikoloğu olan Susan Lipkins, çocuğunuz soru sorduğu zaman, sağlıklı ve anlaşılır bir konuşma yapın ve bazı temel bilgileri verin, diyor. Çocuğunuz büyüdükçe ve duygusal olarak geliştikçe daha detaylı bir açıklama yaparsınız.

  • Sorun, sonra anlatın

Çocuğunuzun neyi sorduğunu anladığınızdan emin olun. Çocuklarla Cinsel İlişki Hakkında Nasıl Konuşulur kitabının yardımcı yazarı olan Linda Eyre, annesine nereden geldiğini soran bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Anne, çocuğun hayatın gerçeklerini bilmek istediğini düşünerek oturdu ve ona her şeyi anlattı. Sonra, çocuk annesine yalnızca yeni evlerine taşınmadan önce nerede yaşadıklarını merak ettiğini söyledi.

Yanlış anlaşılmalardan kaçınmak için çocuğunuzun sorularını “Sen ne düşünüyorsun” diye sorarak cevap verin. Birçok çocuk nasıl bebek yapıldığı konusunda ayrıntılı hikayeler uydurur. İlk önce çocuğunuzun ne düşündüğünü öğrenin. Sonra daha anlaşılır bir konuşma yapmak için bunu başlangıç noktası olarak kullanın.

  • Doğru bir dil kullanın

Vücut kısımları için doğru terimleri kullanarak kafa karışıklığı olmasını önleyebilirsiniz. Örneğin, bir çocuğa bebeğin anne karnında geliştiğini söylemek kafa karıştırıcı olabilir, çünkü orası yiyeceklerin gittiği yerdir. Bunun yerine, çocuğun kadınların içerisindeki rahim denilen özel bir yerde geliştiğini söyleyin.

Ve eğer babanın tohumunun annenin içerisinde geliştiğini söylerseniz, çocuk zihninde bir kadının içerisinde ağaca dönüşen bir elma tohumunu resmedebilir. Onun yerine, babanın vücudundan sıvı çıkığını ve annenin rahminde geliştiğini söyleyebilirsiniz.

  • Bir hikaye anlatın

Lipkins, açıklamanızı giriş, gelişme ve sonuçtan oluşan bir hikaye içerisinde yapın, diyor. Klasik olay örgüsünü kullanabilirsiniz: Anne ve baba bir bebek yapar, bebek annenin rahmi içerisinde büyür ve hazır olduğunda dışarı çıkar.

Bu, çocukların bebek yapma ve gelişme olayının zamanla gerçekleşen bir süreç olduğunu anlaması konusunda yardımcı olur. Eğer hamileyseniz, bu çocuğunuza hamileliğin geçici olduğunun garantisini verir ve bebek rahminiz içerisinde büyüdüğünde dışarı çıkacak ve çocuğunuzun bir kardeşi olacaktır.

  • Gerçekçi olun

Utanmaya başladığınızı hissederseniz, bu bilginin çocuklar için yetişkinlere yaptığı etkiyi yapmayacağını hatırlayın. Çocuklar, üreme konusunu cinsel çekim ya istek gibi hislerle bağdaştırmayacaktır.

Normal olmaya çalışın ve açıklamalarınızda net olun. Eğer rahatsızlık gösterirseniz, çocuğunuz dediğiniz şeyin utanılacak bir şey olup olmadığını merak eder.

Nasıl bebek yapıldığı konusunda genel soruları yanıtlayın

“Bebek oraya nasıl girer?” Tatlı ve basit bir açıklama çoğu çocuğu mutlu eder. “Baba anneye sevgisini verdi ve birlikte bir bebek yaptılar,” gibi basit ifadeler kullanabilirsiniz. Ya da “İki yetişkin birbirlerini o kadar çok severler ki annenin içerisinde bir bebek yaratabilirler.”

Çocuğunuz daha fazla detay isterse, babadan gelen sıvının anneden gelen yumurtayla birleştiğini ve bunun bir bebeğe dönüştüğünü söyleyebilirsiniz.

“Bebek Orada Ne Yapıyor” Açıklamalarınızı çocuğunuzun hayal gücüyle paralel tutun. “Bebek başparmağını emer, tekmeler, uyur, idrarını yapar ve hıçkırık bile tutar.” Özellikle, bebek dışarı çıkmak için hazır olana dek giderek daha büyür.

Eğer hamileyseniz, bebeğin ne yaptığı konusunda beraber fikir yürütebilirsiniz: “Sence bebek orada yüzerek eğleniyor mu?” “Sence şimdi uyuyor mu yoksa uyanık mı?” Çocuğunuza bebekle konuşmak ya da şarkı söylemek isteyip istemediğini sorun ya da tekmeyi hissedip hissetmediğini sorun.

Çocuğunuzun bebek için endişeleri varsa, “Orası karanlık mı?” “Orada yalnız mı?” gibi, rahminizin bebeğin gelişmesi için mükemmel ve güvenli bir yer olduğu konusunda garanti verin.

Bende içimde bir bebek büyütebilir miyim?

Bu, çocukların ve yetişkinlerin farklı yapıda vücutlara sahip olduğunu anlatmak için uygun bir zamandır. “Yalnızca gelişmiş kadınlar bebek taşıyabilir.” Büyüdüğün zaman, sen de kendi çocuklarına sahip olabileceksin. “Eğer bir oğlunuz varsa, bu açıklamayı biraz değiştirmeniz gerekir: “Büyüdüğünde, bebek yapmak için yardım edebileceksin.” Ama yalnızca yetişkin olan bir kadın vücudunun içerisinde bebek taşıyabilir.

Bebek nasıl dışarı çıkar?

Çok küçük olan bir çocuk için, “Bebek içeri sığmayacak kadar büyüdüğünde, anneye dışarı çıkmak için hazır olduğunu söylemek için “tak, tak, tak” yapar,” gibi bir ifade kullanmak yeterli olacaktır.

Eğer hamileyseniz, bebeğiniz hazır olduğunda, doktorların ve hemşirelerin bebeğin doğması için yardım edeceği bir hastaneye gideceğinizi söyleyebilirsiniz. Çocuğunuza doğum yapmanın heyecan verici ve olumlu bir olay olduğunu belirtin. Daha da önemlisi, çocuğunuzun bu dönem boyunca birisi tarafından bakılacağını vurgulayın ve doğumdan sonraki iyileşme sürecinde çocuğunuzun yanında kim olacağını açık bir şekilde ifade edin,

Bazı çocuklar daha fazlasını bilmek ister. Çocuklar, annenin istifra etmesinden, babanın annenin fermuarını açmasına ve bebeğin hareket etmesini sağlamasına kadar olan her şeyi kıskanabilirler. Çocuğunuz, bebeğin çıkmak için hangi yolu izleyeceğini soruyorsa, ona bebeklerin genellikle annenin üreme organından dışarı çıktığını anlatabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here