Ana sayfa Sağlık Dahiliye (İç Hastalıklar) Menisküs nasıl anlaşılır? Menisküs yırtığı nedir?

Menisküs nasıl anlaşılır? Menisküs yırtığı nedir?

2
PAYLAŞ

Menisküs bacakta uyluk kemiği ve bacak kemiğinin arasında dizde sürtünmeyi önleyen, yukarı bakan hilal şeklindeki dokudur. Futbol gibi spor müsabakalarında da sert hareketler sonucunda dizin dönmesi ile menisküs yırtığı oluşur. İleri yaş grubundaki kişilerde, kıkırdak dokunun hasar görmesi ve dejenerasyon neticesinde menisküsler yırtılabilirler. Genç yaşlarda ise kazalar neticesinde yine yırtık görülme olasılığı vardır.

Menisküs belirtileri

  • Diz içerisinden gelen sesler, menisküs yırtığı oluştuğunun habercisidir. Dizde ödem gelişinceye kadar hareketlerde kısıtlama olmadan gündelik yaşama devam edilebilir. 24 – 48 saat içerisinde belirtiler ortaya çıkmaya başlar.
  • Dizde gerginlik ve şişme oluşur.
  • Eklem hareketlerinde azalma eğilimi fazladır.
  • Dizde sıvı toplanması vardır.
  • Menisküs hasar görür ve yırtılır. Yırtılan parça dizde kitlenmeye sebep olur.

Konulan tanı sonrasında, menisküs tedavisi için çalışmalar yapılır. İlk olarak dize istirahat ve buz uygulaması yapılır. Yırtık olan bölgeye bandajla baskı uygulanarak, diz yukarıya alınır. Bu tedavi süresince komplikasyon gelişmezse, tedavi sona erdirilir.

Menisküsün bir bölümünde kan dolaşımı vardır ve kendini tamir edebilir. Hasar fazla ise, bu tedavi amacına ulaşmaz ve dizde kilitlenme ayrıca kronik yakınmalar gelişir. Bu aşamada cerrahi müdahale söz konusu olur. Eğer müdahale yapılmaz ise, ileri dönemlerde kıkırdak dokuda aşınma ve kireçlenme kaçınılmazdır.

Menisküs ameliyatı iki şekilde yapılabilir. Yırtılan menisküs alınır ya da dikilmek suretiyle ameliyat gerçekleştirilir. Burada asıl yapılması gereken menisküsün dikilmesidir. Nekahat dönemi uzun sürse de, dizin eski performansına yakın bir sonuç elde edilir. Menisküs yırtığı alınmak suretiyle cerrahi müdahale yapılırsa, hasta 4 saat içinde yürüyebilir, fakat belli bir süre sonra diz ağrısı ve kireçlenme şikâyetleri başlar.

Menisküs ameliyatı sonrasında gelişecek komplikasyonlara da dikkat etmek gerekir. Ameliyat sırasında enfeksiyon kapılması durumunda, dizin açılıp tekrar temizlenmesi ve ameliyatta konmuş vidaların çıkartılması gerekir.

Genellikle 3. günden itibaren görülebilecek toplardamar da kan pıhtılaşması (derin ven trombozu) sonucunda, pıhtının koparak akciğerlere veya beyne kadar gitmesiyle hayati risk teşkil edecek bir durum söz konusu olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here