Ana sayfa Sağlık Dahiliye (İç Hastalıklar) Kas ağrısı nasıl geçer? Doğal kesin çözümü

Kas ağrısı nasıl geçer? Doğal kesin çözümü

1
PAYLAŞ

Kas ağrısı, sinir sisteminde ya da kas hücrelerinde istemsiz oluşan kasılmalardır. Genelde ağır egzersiz faaliyetleri sonucunda oluşur. Kas ağrısı; ağır antreman, ısınmadan yapılan egzersizler, kalsiyum eksikliği, sinir sistemi hastalıkları, diyabet, kaslara yeterli miktarda oksijenin taşınamaması sonucunda da oluşmaktadır.

Kas ağrısı neden olur

  • vücutta bölgesel ağrı,
  • bölgesel hassasiyet,
  • şişlikler,
  • ağrının olduğu bölgede tutulmalar ya da aşırı hassasiyettir.

Kas iltihabı kas ağrısına neden olan başka bir rahatsızlıktır. Kasların herhangi bir nedenden dolayı ezilmesi, kan akışının bozulması gibi durumlarda deride ya da kolda ağrıya ve şişliğe neden olur. Buna bağlı olarak kaslarda kas krampları oluşur. Tek bir kas ağrıya neden olabilir. Bu durumda kasın bulunduğu bölgede hassasiyet, ağrı oluşur. Şiddetli bir darbe alınan bölgedeki kaslarda ağrı daha fazladır fakat kas kullanılmadığında ağrı diner. Kondisyon hareketleri yapmadan egzersiz ve ağır aktiviteler kasın tahrip olmasına neden olabilir.

Kas ağrısı nedeni eğer darbe ise ağrı 6 saat içerisinde başlarken iki gün içerisinde yoğunluk üst seviyelere çıkar. Hafif egzersiz yapmak ve sıcak masaj ağrıyı dindirir. Darbe alan ve ezilen kasta kan birikir ve ağrıya neden olur. Bu ağrı uzun süre devam eder.

Uzuvlarda uyuşma ya da hareket edememe şikayetleri varsa, kas krampları yaşanıyorsa kaslarda kopma oluşma olabilmektedir. Kas ağrısı sık olarak uyluk kemiği arkasındaki adelelerde görülür. Eğer uyluk kemiği arkasında ağrı oluşuyorsa adele incinmesi yaşanmıştır. Kas ağrıları oluştuğu bölgede bir gün içinde soğuk kompres uygulanmalı daha sonra da sıcak kompresle tedaviye devam edilir. Sıcak kompres yerine sıcak banyoda yapılabilir.

Kas ağrısı nasıl geçer

Adele ağrısı tedavisinde masaj da çok faydalıdır. Kas ağrısı tedavisinde doktorun önerdiği ağrı kesiciler ve pomatlar faydalıdır. Ayrıca kas gevşetici ilaçlar da alternatif olarak kullanılmaktadır. Kas krampları ve kas ağrılarını önlemek için; spor yapmadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapılmalı, ağır egzersizler yerine daha hafif egzersizler tercih edilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here