Ana sayfa Uncategorized Kalp çarpıntısı için ne yapılır? Kalp çarpıntısı nasıl geçer?

Kalp çarpıntısı için ne yapılır? Kalp çarpıntısı nasıl geçer?

2
PAYLAŞ

Kalp çarpıntısı olarak isimlendirilen rahatsızlık, aslında basit bir tanıma sahiptir. Kalbin ritminde meydana gelen bozuklukların genel adı olarak belirtilebilir. Ancak halk arasında kimi zaman yanlış yorumlanabildiği görülmüştür. Kalp çarpıntısı kalbin normalden hızlı veya daha sert atması hali olabilir. Bunun yanı sıra kalp ritminin istikrarının bozulması durumu da kalp çarpıntısı olarak kendini gösterebilir.

Çarpıntı rahatsızlığı olan bir kalp, kişiye varlığını hissettirecek şekilde çalışmaktadır. Bunu, arabadaki bozuk bir motor gibi düşünebilirsiniz. Normalde arabanın motorunun varlığını bilirsiniz ancak çalışması kulağınıza sürekli olarak kendisini hissettirecek şekilde gelmez.

İşte kalp dediğimiz, insan hayatı açısından çok temel nitelikte olan bu organın da normal şartlar altında çalıştığını hissetmeniz söz konusu değildir. Ancak kimi durumlarda ki bunlara çarpıntı adı verilir; artık kalbin orada olduğunu rahatsız edici bir şekilde hissetmeye başlarsınız. İşte kalp çarpıntısının en temel tanımlaması bu şekilde yapılabilir.

Kalp çarpıntısı, kalbin normal ritminin bir şekilde bozulmasından ibaret olduğu için buna sebep olabilecek birçok etmen de bulunmaktadır. Kalp çarpıntısı nedenleri çok farklı alanlardan kaynaklanabilmektedir.

Bu nedenlerden bir kısmına örnek olarak aşağıdakiler sayılabilir;

  • Psikolojik bir sorunun kalp ritmini etkilemesi,
  • Ani heyecanlanma halleri,
  • Kimi hastalıkların kalbi etkilemesi,
  • Uzun süre uykusuz kalma durumları,
  • Kullanılan bir takım ilaçların yan etkileri,
  • Yaşamın sürekli yoğun bir stres altında geçmesi,
  • Kafein tarzı uyarıcı maddeler içeren gıda maddelerinin tüketilmesi,
  • Aşırı güç sarf edilmesi ve buna bağlı yorgunluk halleri

Kalp çarpıntısı tedavisi

Kalp çarpıntısı tedavisi, çarpıntının niteliğine ve nedenine bağlı olarak çoğu kez mümkündür. Belirtiler başladığı andan itibaren önemsenmelidir. Çünkü kalp çarpıntısı tedavi edilmediği takdirde birçok kalp rahatsızlığına öncüllük edebilmektedir. Bunun getirisi olarak kalp hastalıkları derecesine dahi ilerleyebilecektir. Ayrıca kalp krizi riskini de oldukça arttırmaktadır. Bu sebeplerden ötürü, belirtiler hissedildiği anda bir teşhis konulabilmesi için doktora gidilmesi oldukça önemlidir. Kalp çarpıntısı tedavisinde, bitkisel tedavi uygulamalarının da oldukça faydalı ve rahatlatıcı etkileri bulunmaktadır. Bu açıdan düşünüldüğünde, şifalı bitkiler ile desteklenen bir çarpıntı tedavisinin çok daha etkili olacağı muhakkaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here