Ana sayfa Sağlık Dahiliye (İç Hastalıklar) İshal nasıl durdurulur? İshal olmamak için ne yapılmalıdır?

İshal nasıl durdurulur? İshal olmamak için ne yapılmalıdır?

7
PAYLAŞ

İshal, vücudun hazım yollarında görülen bir hastalığın habercisidir. Vücudumuzdaki bağırsaklarımız yediğimiz besinlerdeki suyu çeker, ancak ishal durumunda yediklerimiz bağırsaklardan çok hızlı bir şekilde geçer. Kabızlığın tam tersine ishal olan bir kişi, sık sık idrara çıkma ihtiyacı hisseder ve bu esnada sulu dışkılama meydana gelir. Bu sıklık, günde üç kereden fazla olmaktadır. İshal ile birlikte zaman zaman şiddetli ağrı, kramplar ve bunun yanında da bulantı ve kusma görülebilmektedir.

Genellikle ishal vakalarında, vücut önemli miktarda su ve mineral kaybına uğramaktadır. İshal en sık az aylarında görülmektedir. Kimi zaman çocuklarda görülen ishal vakaları, büyüklere nazaran daha tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca uzun süren ve sıklıkla tekrarlayan, beraberinde yüksek ateş ve kanlı dışkının da görüldüğü vakalar karşısında, fazla beklemeden bir doktora başvurmak gerekmektedir.

İshal Nedenleri

  • Yediğimiz bozuk gıdaların ve içtiğimiz kötü sıvıların içerisinde bulunan bakteri ve parazitler ishale neden olmaktadır. Özellikle dışarıda yenilen ve alınan gıdaların bozuk olmaması, son kullanma tarihleri geçmemiş olması ve hijyenik ortamda üretildiklerinden emin olunması gerekir.
  • Midesi hassas olan insanlar, alışık olmadıkları bir gıdayı tüketmeleri durumunda, içeriğinde bulunan farklı kimyasallardan dolayı ishal olabilmektedirler.
  • Rotavirüs, norovirüs, adenovirüs gibi bazı virüs türleri, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına ve ishale neden olmaktadırlar.
  • Kişinin kullandığı bazı ilaçlar ishal nedenleri arasında yer almaktadır. Bunların başında kullanılan antibiyotikler gelmektedir. Antibiyotiklerin yanı sıra antiasit ilaçlarda yine ishale neden olabilmektedirler.
  • Süt ve süt ürünlerinin içerisinde bulunan laktozu sindirmekte zorluk yaşayan kişilerde de ishal görülmektedir.
  • Meyvelerde ve bal içerisinde bulunan früktoza karşı hassas olan kimselerde ishal görülme olasılığı yüksektir.
  • Yapay tatlandırıcıların içerisinde bulunan bazı katkı maddelerinin, ishale neden olduğu bilinmektedir.
  • Vücudumuz, uzun süreli stres ve kaygı yaşarsa, bu duruma bir tepki olarak ishal rahatsızlığı baş gösterebilir.

İshal Bitkisel Doğal Tedavisi

Uzmanlar ishal tedavisi için, vücudun kaybettiği su ve mineralleri yerine koymak gerektiğini belirtmektedirler. Ayrıca bol miktarda sıvı almak, ayva, kestane, muz ve nar tüketmek, ishale ne iyi gelir sorusuna verilecek cevaplar arasındadır. Bunun yanı sıra ishal nasıl geçer sorusuna, doğa eczanesinde cevap veren bir çok bitkisel çözüm önerilerini de bulmak mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here