Ana sayfa Bitkisel Tedavi İncinme, burkulma ve ezik nasıl geçer?

İncinme, burkulma ve ezik nasıl geçer?

254
PAYLAŞ

Vücudumuzun neredeyse tüm yükünü taşıyan ayak bileklerimiz her hangi olumsuz bir durum esnasında kolayca yaralanabilir, burkulabilir, kıvrılabilir. Çünkü ayak bileklerimiz oldukça geniş bir hareket alanına sahiptir. Tüm bu rahatsızlıkların neredeyse %80’ine yakınını ise burkulmalar oluşturmaktadır. Buradaki eklemleri bir arada tutan bağlar, zaman zaman bazı darbelere maruz kaldığında yapısı bozulur ve bileklerin acı çekmesine sebep olabilir.

Burkulma vakalarını “akut veya kronik” olarak iki farklı grupta ele alabiliriz. Eğer, bileklerde sadece bir tane zedelenme olduğunda “akut burkulma” meydana gelirken, bağlar belirli sürede tekrarlanan bazı uygulamalarla sürekli olarak baskı altında tutulursa da “kronik burkulma” vakası oluşabilir. Eğer, bir eklemi normal sınırlarının çok çok üstünde bir seviyede zorlanırsa, burkulma ihtimali oldukça yüksektir. Böyle bir durumda bağ içerisinde bulunan lifler, küçük kan damarlarıyla beraber kopmaya başlar ve eklemde kısa süre içerisinde bazı şişlikler ya da ezikler görülmeye başlanır.

Meydana gelebilecek, beklenmeyen bir burkulma vakasında tedavi; şişlik, kızarıklık, ezikler gibi olumsuz durumların etkisinin aza indirgenmesini ya da eklem işlevinin yeniden eskisi gibi sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini sağlayabilir. Böyle bir durumda anlık olarak uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri arasında yer alan RICE YÖNTEMİ’nde “dinlenme, buz koyma, basınç uygulama ve yukarı kaldırma” gibi yöntemler genellikle ağrılarınızı dindirecek derecede işe yarayacaktır. İlk etapta, burkulan damarların üzerine buz koymalısınız. Bu sayede yara bölgesine kanın hızlı bir şekilde akmasını sağlarken aynı zamanda da kan damarlarının büzülmesini sağlar.

Bölgede oluşan zedelenen dokunun etrafında çok nadiren olsa da sıvı toplanması durumu da söz konusu olabilir. Böyle bir olumsuzlukta yaralı bölgenin elastik bir bandajla sarılması uygun olacaktır. Bu işlem aynı zaman da sinir uçlarında meydana gelen basınçtan dolayı acı çekmenizi de önleyecektir.

Burkulma nedir?

Aslına bakarsanız, oldukça geniş bir alana yayılan “incinme” terimlerinin karşılığı olarak birçok kişi tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak, bilimsel olarak “burkulma” kavramını tanımlamamız gerekirse şu şekilde konuşmamız gerekecektir; “Kemikleri birbiriyle kaynaştıran bağların her hangi olumsuz bir durumda hasar alması ya da hasara uğramasıdır.” Şiddetli burkulmalar, kırıklar, çıkmalar ve diğer önemli eklem ve kemik yaralanmaları daha çok alanında uzman doktorlar tarafından tedavi edilmesi gereken önemli vakalardır. Eğer, uygun tedavi yöntemi uygulanmaz ise, kafatası bozuklukları, uzun süreli sakatlıklar ile karşı karşıya kalabilir ve hatta ölüme bile gidebilirsiniz.

Bu ve benzeri olan diş kopması, kafa travması ve göz yaralanmaları gibi ciddi sıkıntılar yaratabilecek rahatsızlıklar için profesyonel tıbbi tedavi uygulamanız gerekmektedir. Göğüs kafesi üzerine ya da karına her hangi bir sert çarpmadan dolayı travma meydana gelirse, acilen tıbbi tedavi uygulayacak birilerini ya da bir kurumu çağırın.

Burkulma belirtileri?

Ayak bileklerinize alacağınız darbe ya da burkulma şiddetine göre belirtilerin fark edilme ihtimali değişmektedir. Alacağınız yaranın şiddeti ne kadar yüksek olursa belirtiler de o kadar net bir şekilde kendini göstermektedir. Burkulmadan sonra oluşacak ağrıların, sızıların sebebi hasarlı bölgedeki liflerin zarar görmesidir. Hasar gören dokudan bir takım zehirli maddeler kendini serbest bırakabilmektedir. Böylece yara içerisinde tahriş edilen bölgeler oluşmaya başlar. Bununla birlikte artan kan akışı sebebiyle meydana gelecek yüksek basınçtan dolayı sinir uçları sızlanmaya başlar.

Küçük kan damarlarında oluşacak küçük kan damarlarının kopması durumunda da deri üzerinde kızarıklar meydana gelir. Artan kan akışıyla birlikte gelen yüksek basınçtan dolayı şişlikler de kendini göstermeye başlar. Ciddi burkulma vakalarında eklemlerin acil tıb laboratuarlarında alçıya alınması gerekebilir. Belki de bağın tamir edilmesi gerekebilir ve böylece artroskopi uygulanabilir.

İncinme, burkulma ve ezik için bitkisel tedavi

Bu gibi olumsuz durumlarda hazırlayabileceğiniz bazı şifalı bitkiler kürü, meydana gelebilecek ağrılarınızı, şişliklerinizi önemli ölçüde azaltabilir. İncinme gibi sızı verecek rahatsızlıklarda sıklıkla önerilen bitkisel tedavi yöntemleri içerisinde genellikle soğan, zeytinyağı gibi şifalı bitkiler bulunmaktadır. Şimdi sizlere “soğan, zeytinyağı, kenevir tohumu, süt, mersin ağacı, burçak unu” ile hazırlayabileceğiniz oldukça faydalı bir kızarıklık, şişlik ve ağrı giderici kür tarifi vereceğim.

Malzemeler: soğan, zeytinyağı, kenevir tohumu, süt, mersin ağacı, burçak unu

Hazırlanışı: Önceden hazır olarak aldığınız kenevir tohumunun iyice kurutulmuş olduğuna dikkat edin ve bunları bir havanda toz haline gelinceye kadar iyice dövün. Daha sonra havan içerisinden dövdüğünüz ve toz haline getirdiğiniz kenevir tohumunun içerisine merhem kıvamına gelesiye kadar süt dökmeye başlayın. Hazırlanan bu yakı, yaralı bölgeye uygulanacak hafif masaj tekniğiyle sürülür.
Yine aynı şekilde zaten toz halinde olan burçak ununun içerisine yine merhem kıvamına gelinceye kadar zeytinyağı dökün ve hamur olasıya adar iyice yoğurun. Lapa kıvamına geldikten sonra, burkulan bölgeye ovarak sürmeye başlayın.
Mersin ağacı tohumu da şişliklerinize ve ağrılarınıza iyi gelecek oldukça faydalı bir bitkidir. Bunu da bir havanın içerisinde iyice dövün ve zeytinyağı ile karıştırın. Merhem kıvamına geldikten sonra masaj yaparak, yaralı bölgeye uygulayın.
Ateşte közlediğiniz bir soğanın göbeği de yakı kıvamına getirilir ve yaralı bölgeye sürülür ise, rahatsızlığınızda önemli ölçüde iyileşme görebilirsiniz.

İncinen bölgedeki ağrıların dindirilmesi

Herhangi bir eczaneden ağrı kesici etkisi bulunan nonsteroid antienflamatuar ilaçlar isteyebilir ve böyle ağrıların dindirilmesini sağlayabilirsiniz. Alacağınız bu ağrı kesici ilaçlar sayesinde biraz rahatlamış gibi olacaksınız ancak yine de hareketli olmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Eğer, fazla enerjik olursanız burkulan ya da incinen bölgeye yapacağınız basınç ağrıların yeniden artmasına sebep olabilir. Tedavi süreci 5-7 gün arasında değişmektedir ancak siz yine de vücudunuzun sesini dinleyin ve burkulmalar hala ağrı veriyorsa kendinize ek dinlenme süresi verin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here