Ana sayfa Bitkisel Tedavi Güneş lekeleri nasıl geçer? bitkisel ve bilimsel çözümler

Güneş lekeleri nasıl geçer? bitkisel ve bilimsel çözümler

5
PAYLAŞ

Daha çok yüz bölgemizde meydana gelen kahverengi lekeler halk arasında “güneş lekeleri” olarak bilinmenin yanı sıra bir de “malezma” adıyla anılmaktadır. Adından da anlayacağınız üzere sorunun oluşmasını tetikleyen en önemli faktörlerin başında güneş gelmektedir, bununla birlikte genetik faktörler de önemli diğer nedenlerin başında gelmektedir.

Daha çok biz kadınlar takıyoruz bunu kafaya. Bunun anlaşılamayacak bir yanı yok, hepimiz en güzel olmayı hayal ederiz. Peki, “güneş lekelerinden nasıl kurtulabilirim?“, “yüzde oluşan güneş lekeleri nasıl geçer?” gibi sorular kafanızda dolanıp duruyor mu? İşte, bu yazımda sizlere güzelliğinizin önüne geçen bu can sıkıcı durumdan nasıl kurtulabileceğinize dair bitkisel çözüm önerilerinden bahsedeceğim.

Bu sorunun oluşumunda rol alan iki temel faktörden bahsettim. Bunlara ek olarak doğum kontrol hapları ve hamilelik sürecinde meydana gelen bir takım hormonal bozukluklar da güneş lekelerinin oluşmasına sebep olabiliyor. Cildimizdeki güneş gören bölgelerle sınırlı kalan bu durum daha çok, “alın, burun, üst dudak,yanak ve çenede” meydana çıkar ve bir takım yöntemlerle derinin hangi bölgesinde daha etkili olduğu gözlenebilir.

Güneş lekeleri için bitkisel peeling çözümleri!

Daha çok yüzde meydana geldiğini söylediğim güneş lekeleri aslında cildimizin birçok noktasında oluşabilir. Genetik faktörlere bağlı olarak değişen bu bölgeler; “gövdede, kollarda, ellerin üzerinde ve bazen de bacaklarda” açık ve koyu kahverengi tonlarında çok sayıda oluşarak cildin görünümünü değiştirmektedir.

Bunu şu şekilde açıklayabilirim; “lekeye maruz kalan bir bölge varsa, orada melanin pigmentinin miktarında da artış var” demektir. Bu sebeple uygulayacağımız tüm tedavi yöntemlerinin melanin miktarını azaltmaya yönelik olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bunun artmasındaki en önemli faktör ise güneş ışınlarıdır.

Güneşten gelen ultraviyole ışınları, yalnızca 5 dakikalık bir sürede melanin üretimini tetikler ve bu üretimin 36 saat süresince devam etmesine sebebiyet verir.

Peki, güneş lekelerinden kurtulmak için hangi bitkileri nasıl uygulamak gerekiyor? İşte, bu sorunun yanıtını da hemen aşağıda veriyorum, sabırla okumaya devam edin lütfen.

Bitkisel Peeling:

Saf bitki karışımından meydana gelen bu peeling yöntemi hiçbir şekilde en küçük bir kimyasal katkı maddesi içermez. Benim de favorim budur. Doğal yani en doğal olanı. Bu yöntemi uyguladığınız bölgede kan dolaşımı hızlanır ve böylece dolaşımın hızlandığı bölgedeki mikrogranüller oluşur ve bu sayede de üst deride soyulmalar başlayarak, derinin kendini yenilemesi sağlanır.

Limon:

Bildiğiniz gibi “doğal cilt beyazlatıcı” olarak bilinen limon suyu, güneş lekeleriyle savaşmak için de kullanılan oldukça sağlıklı bir yöntemdir. Günde bir kaç kez cildinize süreceğiniz limon suyu, güneşin zararlı ışınlarından korunmanızı sağlayarak, leke oluşumunu da engelleyici bir özellik gösterir.

Ancak, bu tedavi yöntemini uyguladığınızda dikkatli olmanız gereken önemli bir nokta var. Limon, cilde uygulandığında deriyi güneşe karşı çok fazla duyarlı hale getirecektir. Bu yüzden, cildinize sürdükten sonra kısa bir süre içerisinde dışarı çıkacaksanız, lekeli bölgelerin kapalı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Yoğurt:

Her ne kadar bitkisel bir yöntem olarak durmasa da, yoğurt ile yapılacak bir karışımın içerisinde yer alacak olan bazı şifalı bitkiler sayesinde lekelerden kurtulmak ya da oluşumunu engelleyici bir etki yaratmak mümkün.

Bir yemek kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı yulaf unu, çeyrek limon suyu ve bir tatlı kaşığı elma suyunu karıştırıp cildinize sürün. Daha sonra, yaklaşık 30-40 dakika kadar bekleyin ve bu sürenin sonunda cildinizi çok yavaş bir şekilde, hafifçe ovarak karışımı çıkarın. Bu uygulamanın sonunda 15 faktör koruma değerine sahip olan “koruyucu kreminizi” sürün.

Güneş lekeleri için bilimsel tedavi yöntemleri

Tedavisi oldukça zor olan bu rahatsızlık, eğer tedavi sürecinden uzak kalırsa geçmesi mümkün olmayan bir sorundur. Ancak tedavi süreci kesin olarak tamamlandıktan sonra güneş lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Tıp dünyası bu yöndeki çalışmalarını genişleterek, “kimyasal ya da mekanik soyma uygulamaları, IPL ve lazer” gibi uygulamalarla genetik aktarımdan, hormonal bozukluklardan kaynaklanan bu sorunu çözebilmektedir. Bununla birlikte, özellikle yaz aylarında güneşin etkilerinden korunmak çok ciddi bir öneme sahiptir. Bu yüzden de dışarıya çıktığınızda genellikle 15 faktör güneş koruyucu kremlerin kullanılması önerilmektedir.

Öneriler

Parfüm gibi kozmetik ürünleri kullandıktan hemen sonra dışarı çıkarak güneş ışığına maruz kalmanız da yüzünüzdeki lekeleri ciddi oranda arttırabilir. Bu sebeple parfüm sıktıktan sonra bir süre bekleyip ondan sonra dışarıya çıkmanız sizin açınızdan daha sağlıklı bir adım olacaktır. Aynı şekilde doğum kontrol ilaçlarının, bazı antibiyotiklerin ve epilepsi ilaçlarının alımından hemen sonra kendinizi dışarıya atmak da sorunu tetikleyerek, daha fazla oluşmasına sebep olabilir.

Vücut içerisine alacağınız vitaminlerin çoğunu genellikle yediğimiz gıdalardan alırız. Bir başka deyişle vitaminler daha çok ağızdan alınan takviyeler olarak bilinir ancak deri yoluyla da vitaminleri vücut içerisine alabileceğinizi biliyor muydunuz? A, E, C gibi vitaminler birçok kozmetik üründe bulunmaktadır. Böylece cildinize sürerek de özellikle cilt sağlığı açısından yararlı olan bu vitaminleri deri yoluyla almış olursunuz. Antioksidan özellikleri sebebiyle tavsiye edilen bu gibi ürünlerin doğal olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde içeriğinde onlarca kimyasal bileşen barındıran kremleri, losyonları kullanmanız size fayda değil zarar sağlayabilir.

Ayrıca güneşin zararlı ışınlarına mümkün olduğunca az oranda maruz kalmak için B3 vitamini ve koenzim Q10 da işinizi görecek diğer yararlı bileşenler arasında yer alıyor. Unutmayın, eğer cildinizce malezma ya da diğer adıyla güneş lekelerinden varsa, güneş ışınlarından olabildiğince uzak durmanız ya da duramamanız halinde etkilerinden olabildiğince az zarar görmeniz gerekiyor. Bu sebeple daha sağlıklı bilgiler almak ve kendi fizyolojinize uygun tavsiyeleri dinlemek/uygulamak için mutlaka bir cilt doktoruna başvurmanız gerekiyor.

C vitamini, laktik asit, alfa ve beta hidroksi asit bileşenleri de yine kimyasal yöntemler arasında “soyma sebebiyle kullanılan başlıca renk açıcı” yöntemler arasında yer alıyor. Dilerseniz, yine bir uzman eşliğinde bu yöntemlerden birini de uygulayabilirsiniz.

Yine leke tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri de “kimyasal peeling”tir. Hedef olarak deriyi soyup, yeni bir yapının oluşturulmasını sağlayan bu peeling yöntemi, melanin pigmentinde azalma sağlayarak, cildin kendini yenilemesi için mücadele eder. Triklorasetik asit ve glikolik asit gibi kimyasal bileşenler bugün en çok tercih edilen “kimyasal peeling” maddeleri olarak kayıtlara geçmiştir. Daha çok bir uzman tarafından gerçekleştirilen bu işlem “yüzeysel, orta ve derin peeling” olmak üzere 3 farklı alanda uygulanmaktadır. Yapılan tahliller sonucunda size uygun olan yöntem, uzman tarafından belirlenir ve uygulanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here