Ana sayfa Sağlık Göz Sağlığı Göz nezlesi nasıl geçer?

Göz nezlesi nasıl geçer?

27
PAYLAŞ

Göz nezlesi veya göz gribi de denilen hastalık, konjonktivanın iltihaplanmasıdır. Tıp bilimindeki ismi konjonktivit olarak geçer. Biraz açmak gerekirse; konjonktivanın yani gözakı denen dış tabakası ve göz kapaklarının iç yüzeyini kaplayan ince zar tabakasının, çeşitli reaksiyonlara bağlı olarak geliştirdiği enfeksiyona göz nezlesi denir.

Göz nezlesi belirtileri

İlk fiziksel belirti, kişinin ağladığı izlenimini uyandıran sulu ve akıntılı görünümüdür. Kızarıklık, göze kum kaçmış hissi ile rahatsız edici batma, kaşıntı, yanma, sabahları uyanınca sarımsı görünümlü çapaklanma ve göz kapaklarının şişmesi diğer belirtilerdir.

Göz Nezlesi Nedenleri

Viral (virüs sebepli) ve bakteriyel reaksiyonlara bağlı mikrobik ve bulaşıcı sebepler;

  • Hasta kişilerle temas, okul ve işyeri gibi kalabalık ortamlar,
  • aynı evi paylaşanlarla havlu gibi ortak eşya kullanımı,
  • kirli ve tozlu çevre koşulları, ellerin sık olarak gözle teması,
  • özellikle yaz mevsimlerinde kullanılan yüzme havuzları,
  • plajlardaki kumlar.

Alerjik reaksiyona bağlı sebepler;

  • Mevsimsel yani her yıl aynı zamanlarda olduğu gibi, kişinin kendi bünyesi, çevreye verdiği kişisel ve fiziki tepkisiyle alakalıdır. Bulaşıcı değildir.

Göz nezlesi nasıl geçer

Göz nezlesi nasıl geçer; sorusunun ilk cevabı, hijyen kurallarını ciddiye alıp önemsemektir.
Hastalığın viral, bakteriyel veya alerjik olup olmadığının tespitini kişi kendisi yapamaz. Teşhisin mutlaka bir hekim tarafından yapılması gerekir. Mikrobik bir enfeksiyon söz konusu ise antibiyotik takviyeli göz kremi ve göz damlası verecektir. Ayrıca suni gözyaşı damlaları da, gözdeki batma ve yanma hissini azaltarak hastayı rahatlatır.

Kişinin kendisi de temizlik kurallarına uyarak bu dönemi sıkıntısız atlatabilir. Ellerin temizliğinde kullanılan katı sabunlar mikrop barındırabildiği için mutlaka sıvı sabunlar tercih edilmelidir.

Göz nezlesi bitkisel tedavi

Göz nezlesi, bitkisel tedavi uygulamalarından rahatlatma şeklinde yardım alacak bir hastalıktır. Bekletilmiş siyah çayla yapılan göz banyosu bunlardan en bilinenidir. Bekleyen çayda antiseptik maddeler vardır. En kolay uygulama şekli ise demlenmiş çay poşetlerini göz üzerinde 15 – 20 dakika bekleterek gözü dinlendirmektir. Papatya ve kuru gül yaprağı çayları da iyi sonuç verir.

Göz hastalıkları, tedavide gecikilirse gözde kalıcı hasar bırakabilir. Göz, tehlikelere açık, ihmal edilmemesi gereken ve yaşam kalitesini doğrudan etkileyen hassas bir organdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here