Ana sayfa Bitkisel Tedavi Gastrit Belirtileri ve Gastrit Bitkisel Tedavisi

Gastrit Belirtileri ve Gastrit Bitkisel Tedavisi

8
PAYLAŞ

Gastrit, mide bölgesinde şişkinlik, yanma, ağrı, karın ağrısı, bulantı, kusma gibi şikâyetlerle kendini gösteren mide rahatsızlığıdır. Gastrit oldukça yaygın bir rahatsızlıktır.

Gastrit Nedenleri

  • Beslenme kaynaklı olabileceği gibi, mikrobik bir sebebe de bağlı olabilir. Alkol kullanımı mide yapısını bozabilir. Sigara kullanımı asit salgısını arttıracağından gastrit nedeni olabilir.
  • Helicobakter pylori mikrobu gastrite sebep olmaktadır.
  • Vücudumuzda oluşan zehirli maddeler mide ve bağırsaklar yardımıyla etkisiz hale getirilirler. Eğer bu süreçler devamlı oluyorsa, mide ve bağırsaklar bundan zarar görür ve gastrit oluşumuna neden olur.
  • Bunun yanında bazı ilaç ve besinler de gastrit sebebidir. Özellikle aspirin, romatizma ilaçları bu konuda etkilidir.

Gastrit belirtileri kişilerde, hazımsızlık ve mide ağrısı şeklinde görülür. Stres kaynaklı gastritlerde ani kanamalar tehlike arz edecek seviyede olabilir. Geğirti, iştah azalması, şişkinlik görülebilir. Aç karnına belirtilerin artması oldukça rahatsızlık verici bir duruma sebep olur.

Gastrite teşhis koymak yapılan endoskopi neticesinde olur. Ucunda kamera olan bir hortumla mideye bakılıp, teşhis tam anlamıyla konur.

Gastrite ne iyi gelir diye merak edenler için oldukça basit olarak, bol bol meyve, sebze tüketmenin yararlı olacağını söyleyebiliriz. Protein bakımından zengin beslenme de faydalı olabilecek bir diğer etkendir. Yemek esnasında lokmaları mümkün olduğunca küçük tutmak ve iyice çiğnemek oldukça yararlıdır. Yemek sonrasında ağır egzersizler yapmamaya dikkat etmeliyiz.

Gastrit bitkisel tedavi yolları, uzman kontrolünde yapılması gereken bir çözümdür. Üzüm, elma, karpuz suyu içmek gastrit ağrısından kısa sürede kurtulmanızı sağlar. Bu meyve sularını içmek mide ve bağırsaklarınızı da temizler. Nefes egzersizleri yapmak gastrit sancılarının hafiflemesini sağlar.

Gastrit için şifalı bitkiler tüketilmesi, hem ağrılarınızın azalması, hem de rahatlamanız için oldukça faydalıdır. Pirinç lapası, peynir altı suyu ve bol su içmek gastrit için şifa kaynağıdır. Zencefil de gastrite karşı çok sık kullanılan şifalı bir bitkidir. Çiğ patates suyu, hindistan cevizi, petekli bal gastrite iyi gelen yiyeceklerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here