Ana sayfa Bitkisel Tedavi Diş Ağrısını Anında Geçirecek Kesin Çözüm Nedir?

Diş Ağrısını Anında Geçirecek Kesin Çözüm Nedir?

7
PAYLAŞ

Bu satırları okuyorsanız, dişlerinizdeki problem nüksetti ve doktora gitmeden evde bazı pratik çözüm yollarını denemek istiyorsunuz demektir. Diş ağrısı nasıl geçer evde ne yapılabilir merak ediyorsanız makaleyi okumaya devam ediniz.

Çok klasik olacak ama diş ağrınız nüksettiyse yapılabilecek en doğru şey dişleri güzelce, özenli şekilde fırçalamaktır. Çoğu kere ağrıyı tekrar canlandıran unsur diş aralarında kalan besin parçalarıdır. Besin artıklarını parçalayan bakteriler geriye asit bırakırlar.

Yanlış fırçalanmış dişler, veya sık tatlı tüketimi bakterileri dişe davet ederek onların çoğalmalarına zemin hazırlar. Bakteriler salgıladıkları asitler ile de dişi çürütür, diş etini de eritirler.

Bu nedenle dişiniz ağrıdığında ilk yapmanız gereken dişinizi her zamankinden özenli ve biraz daha uzun süre fırçalamaktır.

Mutlaka doğru fırçalama tekniğini öğrenmelisiniz. Diş fırçası etten dişe şeklinde kullanılır. Yani üst dişleri yukarıdan aşağıya, alt dişleri ise aşağıdan yukarıya fırçalamalısınız. Bunu özensiz yaparsanız diş etlerinin yıpranacaktır. Dişlerinizi itinalı şekilde fırçalamalısınız. Fırça darbeleri ise her diş için ön yüzey dört, arka yüzey dört ve üst yüzey için de dört kez olmalıdır.

Bu şekilde fırçalandığında diş fırçalama süresi 2 dakikayı geçebilir, ama doğru fırçalama tarzı budur.

Arayüz Fırçası

Eğer dişleriniz çarpık ise dişleri fırçalamak yeterli gelmeyebilir. Arayüz fırçası  ile dişleri fırçaladıktan sonra bile dişlerin arasından besin artıkları çıkıyor. Yalnız diş aralığınıza göre fırça seçmelisiniz. Aksi halde dişlerinizi arayüz fırçası fena halde yıpratacak veya yeterli etkiyi göstermeyecektir. Piyasada bir çok çeşidi var. Bazısı kullanışlı değil. Paraya kıyıp hepsinden birer tane alın hangisinin işlevi size uyarsa onunla yolunuza devam edersiniz.

Gargara Kullanımı

Dişiniz ağrıdığında diş fırçalamanın yanında gargara da kullanabilirsiniz. Ağız içi mikropları öldürür ve sizi diş ağrısından kurtarabilir. Eğer diş temizliğine yeteri kadar önem veremiyorsanız, diş sağlığı açısından gargarayı düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ederim. Özellikle diş etlerinde iltihap olanlar ve dişleri düzgün olmayanlar bu tavsiyemi dikkate alsınlar.

Yapılan Hatalar ve Yapılması Gerekenler

Eğer diş sağlığınıza önem veriyorsanız elinize gelen her sivri şeyi dişlerinizin arasına sokmayacaksınız. Toplu iğne veya çatal gibi mesela. Bunlar diş eti ve diş minesine zarar vererek çürük oluşumunu hızlandırırlar. Gargara kullanımı abartılırsa da bu şekilde bir zarar söz konusu olabilir. Sözü fazla uzatmak istemiyorum, dişinizde hafif şiddetli sancılar veya hassasiyet oluştu ise ağız bakımına dikkat ederek durumu geçiştirebilirsiniz.

Hazır gargara yerine tuzlu su gargarası, sirkeli su gargarası gibi evde kolayca hazırlayabileceğiniz karışımları kullanabilirsiniz.

Diş Ağrısına Bitkisel Tedavi

    • Formül 1: Eğer ağrı hafif derecede ise evde bazı bitkisel tedavi şekillerini uygulamak fayda edebilir. Bunlardan birisi çörek otudur. Çörek otu diş üzerine bastırılarak bu tedavi uygulanır.
    • Formül 2: Bir diğer bitkisel tedavi yöntemi de sarımsak ile yapılanıdır. Sarımsak ezilir ve dişe bastırılır.
    • Formül 3: Antibiyotik etkisi göstermesi bakımından sarımsak, ağrı kesici özelliği nedeniyle karanfil tercih edilebilir. Karanfil yağını diş etine sürmek veya kuru karanfilin ılık suda bekletip gargara yapmak diş ağrısına cılız da olsa etki yapar.
    • Formül 4: Sirke cezvede kaynatılır ve ılıyınca gargara yapılır. Bunun antibiyotik etkisi göstererek ağrıyı dindirmesi beklenir. Gargara olarak tuzlu su da kullanabilirsiniz.
    • Formül 5: Başka bir formülde ayrık otu gargarasıdır. Ayrık otu kaynatılır ve ılıyınca gargara yapılır.

Diş Ağrılarını Anında Kesen Doğal Yöntem

Gerçeği söylemek gerekirse yukarıda saydığımız şeyler hafif ağrılar için geçerlidir, evde başka bir metotla diş ağrısını geçirdim diyen de yalan söyler.

Çünkü diş ağrıları evde bir iki basit formülle geçiştirilecek ağrılar değildir. Böyle durumlarda doktora danışmadan antibiyotik kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü bazı antibiyotikler özellikle de penisilin içerenler alerji yapar hatta öldürür. Ağrı kesiciler de bu şekildedir.

Şu an ziyaret ettiğiniz site neiyigelir.org Diş ağrısına ne iyi gelir evde ne yapayım da bu ağrıyı dindiririm sorusunun net bir cevabı olsaydı, inanın burada bulurdunuz. O yüzden ağız bakımını yapmanıza rağmen diş ağrınız geçmiyorsa derhal diş hekimine gidiniz.

Diş ağrısından daha önemli bir hususu hatırlatalım. Diş ağrısı nöbetleri katlamalı ağrı nöbetleridir. İlk ağrı geldiğinde biraz ağrı çekersiniz, üçüncü dördüncü kere nüksedince uykudan bile uyandırabilir. Çoğunlukla insanlarımız böyle durumlarda derdi ağrının bir an önce geçiştirilmesidir. Fakat asıl sorunun zaman geçtikçe dişin giderek kaybedildiğidir. Dolgu ile tedavi edilebilecek bir dişin ağrısını dindirmek için sarımsak, karanfil türü formüller denerseniz bir süre sonra diş tedavisi kanal tedavisi ile bile kurtarılamaz. Diş çekiminin ne derece bir felaket olduğunu başınıza gelince anlarsınız. Çiğneme zorlukları, estetik kaygılarla gülümseyememe, dişilerin kayarak yer değiştirmesi gibi bir çok ağız probleminiz olur. İmplanttan başka çareniz olmaz. İmplant yaptırmak hem pahalı hem de ağrılı bir seçenektir. Üstelik de çok uzun sürer. Diş ağrılarına evde bitkisel tedavi uygulayarak günü kurtarma çabası diş çürüğüne bağlı çene kemiği erimesi ile noktalanır. Bu da sizin dişinize ekstra bir tedavi uygulamadan implant bile yapılmayacak demektir.

Sözün özü dişiniz en doğru karar diş hekimine gitmek olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here