Ana sayfa Kadın Anne Çocuk Çocukları Hastalıklardan Koruma Yöntemleri

Çocukları Hastalıklardan Koruma Yöntemleri

53
PAYLAŞ

Çocukları Hastalıklardan Nasıl Koruyabiliriz?

Çocuğun hayatı için mikroplar ve soğuk çok tehlikelidir. Çocuklar, soğuktan ve mikroplardan korunmalıdır.

Mikropların hangi yollardan vücuda girdiği bilinirse, bunların yapacağı hastalıklar önlenebilir. Salgın hastalık zamanlarında daha çok dikkatli olmak gerekir.

Çocukların Hastalıklardan Korunma Koruma Yöntemleri

MİKROPLARIN VÜCUDA GİRDİĞİ YOLLAR
DERİ — Sıtma, karakabarcık, yılancık gibi hastalıklar deriden geçer. Sivrisineklerden korunmakla bebeğin Sıtmaya tutulmasını önleyebiliriz. Çocuğun derisi çok naziktir. Mikroplu ellerin değmesiyle çocuk, birtakım hastalıklara tutulabilir.

NEFES YOLU — Kızıl, kızamık, boğmaca, beyinzarı iltihabı, menenjit, kuşpalazı, suçiçeği, çiçek ve verem nefes yolundan geçer. Öksürüklü bir kimsenin bulunduğu yerde bebek hastalanabilir.

SİNDİRİM YOLU — Tifo, kanlı basur, verem gibi hastalıklar bu yoldan geçebilir. Bebeğin içtiği süt ve suya çok dikkat etmek lâzımdır. Bunların kaynatılmadan kafiyen verilmemesi gerekir.

Çocuklar vaktiyle aşılanırsa, çiçek hastalığından korunur.

Hastalık mikrobunu yeni almış ve henüz hastalığı meydana çıkmamış insanlar da bebeğe hastalık mikrobu aşılayabilir. Çocukların odasına az ziyaretçi almalıdır.

Çocuğun bulunduğu oda süpürülmemelidir. Bu odanın yalnız tozları alınmalıdır.

Sağlık şartlarına göre yetiştirilen çocuklar, birçok hastalıklardan korunur ve neş’eli olurlar.

Çocuğu hastalıklardan korumak için her şeyden önce temizliğe ve çocuğun bakımında programlı davranmaya önem vermelidir.

Çocuğun kendisi, eşyası, yatağı ve bulunduğu yer temiz olmalıdır. Çocuk odası güneş görmeli ve bol hava almalıdır.

Çocuğa içirilecek sütlerin hastalıksız hayvanlardan, temiz insanlar eliyle sağılmış olmasına dikkat etmeli, bu sütleri temiz kaplarda ve temiz yerlerde tutmalıdır.

Çocuğa verilecek sütü kaynattıktan sonra hemen soğutup öyle içirmelidir. Bunun için de sıcak sütü bir şişeye koyarak soğuk su içine oturtmalı, ısındıkça suyu değiştirmelidir. Böylece süt soğur.

Kendi kendine soğumaya bırakılan sütler bu soğuma sırasında yeniden mikroplanabilir. Çünkü süt mikropların yaşamasına ve üremesine çok elverişlidir. Bunu bilmeli ve sütü ona göre kullanmalıdır.

Çocukları öpmek hiç doğru değildir. Nezle, verem ve daha birçok hastalıklar bu öpme sırasında çocuğa geçebilir.

Kan yoluyla geçen sıtma, tifüs gibi hastalıklardan çocuğu küı^Jiak için odasında sinek bulundurmamalıdır. Çocuğun yatağına ince bir cibinlik aşmalı, uyuyacağı zaman cibinliği indirip çocuğu sineklerden korumalıdır.

Çocuğa nefes yoluyla geçen kızıl, kızamık, boğmaca, verem gibi hastalıklardan korumak için kalabalık yerlere götürmekten, aksırıklı, öksürüklü insanlar arasında tutmaktan çekinmelidir. Zorunluk olmadıkça pek küçük çocukları kalabalık yerlere götürmemeli, kalabalık taşıtlara bindirmemelidir.

Hasta Çocukların Bakımları Nasıl Olmalı?

Hasta bir çocuğa nasıl bakılacağını bilmek ve hekimin diyeceklerini iyi yapabilmek, normal bir çocuğa bakım kadar önemlidir.

BANYOLAR- Normal bir çocuğa yapılan banyolar temizlik için olun suyun sıcaklığı 35 – 36 derece olmalı, banyo 5-10 dakika sürmelidir.

Hardallı ve sıcak banyolar, bazı hastalıklarda, daha çok bronkopnömanüerde yapılır..

KEPEK VE NİŞASTA BANYOLARI: Bazı deri hastalığı olan çocuklara yapılabilir. 100 – 200 gram nişasta, 1 kilo soğuk suda karıştırılarak banyo suyuna katılır. Yahut bir bez içine aynı miktar kepek, 3 kilo su içinde kaynatılır ve bu su banyo suyuna dökülür. Banyonun ısısı 36 – 37 derece olmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here