Ana sayfa Sağlık Dahiliye (İç Hastalıklar) Böbrek Taşı Düşürmenin Belirtileri ve Merak Edilen Sorular

Böbrek Taşı Düşürmenin Belirtileri ve Merak Edilen Sorular

31
PAYLAŞ

Böbrek taşı oluşmasında korunmak için ne gibi tedbirler alınabilir?
Henüz bir taş hastalığınız yok ise alınabilecek en pratik önlem içilen sıvı miktarını bilhassa sıcak havalarda artırmak (Günde iki litre ve üstü) ve hareketli olmalıdır.

Ailemde başka taş hastalarıda var. İrsi mdir?
Aynı iklim ve beslenme koşullarının da etkisi olabileceği gibi taş hastalığında irsiyet de önemli rol oynar.

Bir kaç yıl önce belimin yaynında ağrı şikayeti ile gittiğim doktor böbrek taşım olabileceğini, film gerektiğini söylemişti. Ağrım tekrarlaması kontrole de gitmedim. Bana bir zararı olabilir mi?
Evet, idrar yollarının zaman ile taşa uyum sağlaması sonucu ağrılar kesilebilir. Fakat, taşın yaptığı zararlı etkiler sürerek gerekli tetkik ve tedavi geciktiğinden olay cok daha tehlikeli boyutlara erişebilir.

Böbrek taşı düşürdüm. Tekrarlaması için ne yapmalıyım? Börek taşı nasıl düşürülür?
Bol su için, hareketli olun, düşen taşı yakalayabildiniz ise tahlili yoluna giderek belli gıdaları az yemenizin size faydalı olup olmayacağını doktorunuzdan öğrenin.

İdrar yolları taşım nedeniyle ameliyat oldum. Tekrarlar mı ?
Evet. İlk taşın oluştuğu gibi bünyeniz yeniden taş oluşturabilir. 7 sene içinde taş oluşma riski %60’tır.

En fazla büyüklükte idrar taşları düşürülebilir mi ?
Kişiye göre değişebilmesine rağmen 1 cm. dek çaplı taşların düşebileceği kabul edilir.

Böbrek taşı düşürürken neden şiddetli ağrı olur ?
İdrar yolunun akımını tıkayan taşın arkasında oluşan tazyik böbreği zorlayarak şiddetli ağrıya neden olur.

Beslenme tarzı ile taş oluşması arasında ilgi var mıdır?
En önemli faktör alınan günlük sıvı miktarıdır. Çilek, çikolata gibi okzalatlı maddeler, peynir, süt gibi kalsiyumlu besinlerin de rolü olabilir. Az gelişmiş ülke çocuklarında az proteinli beslenmeye bağlı mesane taşı sıktır.

Böbrek taşının tekrarlamaması için çeşitli ilaç ve bitkiler olduğunu duydum. Hangileri yararlıdır?
Düşürdüğünüz taşın analizi ve tahliller sonucu size yararlı bir ilacın varlığı saptanır. Mevcut birkaç ilaç her taş düşürene faydalı değildir. Çünkü taşların kimyasal yapıları farklıdır.

Bütün böbrek taşları filmde görülür mü ?
Hayır, bazı taşlar sadece ilaçlı film ve ultrason ile görülebilir. Çeşitli yöntemler ile oluşturulan şok dalgaları bir sıvı yastığı ile cilde dek iletilmekte, daha sonra vücut dokuları içinden seyrederek böbrek veya idrar yollarındaki taşı odaklanmaktadır. Defalarca tekrarlanan bu sadme dalgaları sonucu taşta önce çatlaklar oluşmakta, daha sonra parçalara ayrılan taş kendiliğinden idrar yolundan düşmekte, ya da ek yöntemler ile vücut dışına çıkmasına yardımcı olunmaktadır. Bu yöntemlerin belli başlıları idrar kanallarına ince sondalar konulması ve dışardan böbreğe direkt olarak açılan bir kanal ile taşların temizlenmesidir. Taşın büyüklük ve sertliğine göre seans sayısı ve her seansta uygulanan sadme sayısı da değişiklikler göstermektedir.

Şok dalgaları ile taş kırma makinesinde başarı oranı nedir? Zararları var mıdır?
Taşın büyüklüğüne ve yerine göre yapılacak seans sayısı ve ek yöntemler uygulanması gerekliliği değişebilir. Fakat genelde başarı oranı gelişmiş teknoloji ile üretilen kaliteli makinelerde gayet yüksek olup, zararlı yan etkiler fazla göstermediğinden tüm ileri ülkelerde yaygın olarak uygulanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here