Ana sayfa Sağlık Bitkisel Tedavi Bel ağrısı neden olur? Doğal yöntemler nelerdir?

Bel ağrısı neden olur? Doğal yöntemler nelerdir?

2
PAYLAŞ

Bel ağrısı şikayetleri oldukça sık rastlanan bir rahatsızlık türüdür. Bel ağrıları pek çok nedenden dolayı olabilir. Bel ağrısı şikayeti, ciddi bir hastalık belirtisi olabileceği gibi yorgunluğa veya strese bağlı bir şekilde de kendisini gösterebilir.

Kişinin hissettiği bel ağrıları, uzun süre devam ederse, giderek şiddetlenen bir ağrı biçimine dönüşürse, ayakta ve bacakta güç kaybı ve hissizlik meydana gelirse, yürümekte, oturmakta ve hareket etmekte zorluk yaşanırsa, ayakta durmakta zorluk ve dengesizlik görülürse ve idrar kaçırma problemi yaşanırsa ciddi bir hastalık habercisi olabileceğinden dolayı mutlaka bir doktora başvurmak gereklidir. Ancak bir uzman kontrolünün ardından, kişinin bel ağrısı şikayetinin asıl nedeni ortaya çıkabilmektedir. Çünkü bir ağrının altta yatan sebeplerinin öğrenilmesi ile doğru tedavi yöntemi uygulanabilir. Aksi halde, bel ve boyun ağrıları çok daha ciddi sonuçlara ve kalıcı sakatlıklara yol açabilir.

Bel ağrısı nedenleri

  • Vücudumuzu zorladığımız bazı fiziki etkinlikler, ani ve yanlış yapılan hareketler sonucunda bel bölgesinde ağrılar görülebilir.
  • Ayrıca uzun süreli oturma, yorgunluk, yolculuk ve yatmak da bel ağrısına neden olabilir.
  • Yaşanılan ani hava değişiklikleri, rüzgarda kalmak ve klima çarpması da bel ağrısı oluşturabilir.
  • Kişinin genetik yapısı, psikolojik etkenler, ani ve hızlı kilo alınması sonucunda bel bölgesinde ağrı görülmektedir.
  • Kaslarda, omurlar arasındaki disklerde, bağ, kemik ve eklem dokuları arasındaki görülen rahatsızlıklarda bel ağrısı ile karşılaşabilinir.
  • Kireçlenme, bel ve boyun fıtığa da ağrılara neden olur.
  • Omurga ve çevresindeki meydana gelen romatizmal hastalıklar bel ağrısı nedenleri arasında yerini alır.
  • Ayrıca osteoporoz ve kemik iltihaplanmaları da bel ağrısına neden olarak gösterilmektedir.

Bel ağrısı tedavisi

Bel ağrısı tedavisi için, ağrıya neden olan rahatsızlık tespit edilmeli ve bu yönde bir tedavi uygulanmalıdır. Hastanın durumuna göre ağrı kesici veya kas gevşetici gibi ilaç tedavileri, istirahat, bölgesel uygulanan sıcak kompresler, fizik tedavi, uzman gözetiminde yapılacak bir takım egzersizler ve bazı durumlarda da cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Bunun yanı sıra, papatya, zencefil, kimyon yağı, at kuyruğu otu, bayır turpu, sinameki, enginar yaprağı ile uygulanan bitkisel tedaviler ve bol istirahat bel ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek cevaplar arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here