Ana sayfa Kadın Anne Çocuk Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir?

Bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir?

7
PAYLAŞ

Yeni bebekleri olan aileleri bekleyen en büyük zorluklardan biri, şüphesiz ilk aylarda görülen gaz sancılarıdır.

Çocukta ağrılara neden olan ve anne ile babanın aylarca uykuarını kaçıran gaz sancılarının nedenine ilişkin tıp dünyasının henüz kesin bir bulguya ulaşamamıştır. Bu ağrıların genellikle yeni doğumun 2. haftasından sonra başladığını ve 1. ayın sonuna doğru arttığı, bebek 4 aylık olduğunda ise sona erdiği bilinmektedir. Gaz sancısının ailenin ilk bebeğinde ve erkek çocuklarda daha sık görüldüğünü belirten uzmanlar, bu ağrılar nedeniyle bebeğe ağrı kesici ilaç verilmesini doğru bulmamaktadırlar. Sancıların neden olduğu ağrıları azaltmak için bitkisel çaylar içirilebilir ve bebeğin sırtına ve karın bölgesine yumuşak dokunuşlarla masaj uygulanabilir.

Bebeğin gaz sancısı sırasında, anne babanın stresi, ortamı gerdiği için bebek daha huzursuz olabilir ve daha şiddetli ağlayabilir. Anne ve babaların gaz sancısı nöbetlerinde sakin olmaları ve stres yapmamaları önemlidir. Bu dönemim geçici bir dönem olduğu hatırlanılması ve sabır gösterilmesi, bebeğin bu dönemi daha rahat atlatmasına yardımcı olacaktır.

Öte yandan bu ağrının bebekte görülebilecek bir başka rahatsızlıktan kaynaklanan ağrılarla karıştırılmaması, şüphe duyulan herhangi bir durumda mutlaka hekime başvurulmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here