Ana sayfa Kadın Anne Çocuk Bebekler neden ağlar ve nasıl yatıştırılır?

Bebekler neden ağlar ve nasıl yatıştırılır?

6
PAYLAŞ

Bu durumdan kurtulmayın yolu yok, bebekler ağlar. Ağlamak, bebeklerin açlık, uyku, acı, korku gibi birçok sebep dolayısıyla verdikleri sıradan bir tepkidir.

Peki ebeveynler bebeklerinin ağlayarak kendilerine ne anlatmak istediğini nasıl anlayabilirler? İlk başlarda bebeğinizin ne için ağladığını doğru tahmin etmeniz nerdeyse olanaksızdır.

Aşağıda bebekleri en fazla ağlatan 10 nedeni inceleme fırsatınız var. Eğer bebeğiniz sebebini anlayamadığınız bir şekilde ağlamaya devam ediyorsa bu listeyi gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir.

Açlık

Bu muhtemelen bebeğiniz ağladığında ilk aklınıza gelen sebep olur.

Açlığın işaretlerini öğrenmek size bebeğiniz ağlamaya başlamadan önce harekete geçme imkanı verebilir. Bu işaretler, mızmızlanmak, ağzını şapırdatmak, ellerini ağzına götürmek ve onu sevmek için elinizi uzattığınızda ağzını açıp yemek yer gibi ileri uzanmasıdır.

Kirli bebek bezi

Bazı bebekler altlarını ıslattıklarında size bunun sinyalini verirler. Bazı bebekler ise durumu tolere ederek bir süre daha hiç birşey olmamış gibi davranabilirler. Her iki durumda da bu en kolay kontrol edilebilecek nedendir.

Uyku ihtiyacı

Çoğumuz bir bebeğin her uykusu geldiğinde uykuya dalabildiğini düşünürüz ama aslında durum her zaman öyle değildir. Aslında çoğu zaman bebekler uykuları geldiğinde huzursuzlanır veya ağlamaya başlarlar. Özellikle çok yorgun olduklarında.

Kucağa alınmak istediklerinde

Bebekler kucağa alınmaktan çok hoşlanırlar. Ebeveynlerinin yüzlerini görmeyi, seslerini ve kalp atışlarını duymayı ve kokularını hissetmeyi çok severler. Ağlamak, onların bu taleplerini belirtme yöntemleri olabilir.

Bebeğinizi kucağınıza çok sık aldığınızda onu şımarttığınızı düşünüyor olabilirsiniz ancak bebeğinizin hayatının ilk aylarında bu mümkün değildir.

Mide problemleri (gaz, karın ağrısı, vb.)

Mide problemleri gaz veya karın ağrısı sebebiyle oluşan ve bebeğinizin çok fazla ağlamasına sebebiyet verebilecek nedenlerdir.

Eğer bebeğiniz beslendikten hemen sonra mızmızlanmaya veya ağlamaya başlıyorsa, bu tür bir problemi olduğundan şüphelenebilirsiniz. Bazı ebeveynler reçetesiz satılan gaz giderici ilaçları (çocuklar için) kullanmayı tercih ederler. Ancak bu tür ilaçları kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Bebeğinizin gaz sancısı çektiğini düşünüyorsanız onu sırt üstü yatırıp ona pedal çevirme hareketi yaptırabilirsiniz.

Aşırı sıcak veya aşırı soğuk

Bebeğiniz üstü değiştirilirken veya altı ıslak bezle temizlenirken üşürse tepkisini ağlayarak verebilir.

Yeni doğmuş bebekler sıcak tutulmaya ihtiyaç duyarlar. Ancak çok sıcak değil. Kural olarak siz kaç kat giydiyseniz onlar bir kat daha fazlasına ihtiyaç duyarlar. Aslında bebekler çok sıcak olmasını üşümeye tercih ederler.

Önemsiz şeyler

Bazı bebekler yünlü veya kaşındıran kumaşlardan diğer bebeklere göre daha fazla rahatsızlık duyabilirler. Eğer yünlü giysiler giydirdikten bir süre sonra mızmızlanmaya veya ağlamaya başlıyorsa pamuklu giysileri tercih etmeye başlayabilirsiniz.

Diş çıkarma

Diş çıkarmak bebeğiniz için acı verici bir süreç olabilir. Bazı bebekler diğerlerine göre daha hassas olabilirler ancak hemen hepsi bu süreç içinde zaman zaman huzursuzluklarını belli edeceklerdir.

Eğer bebeğinizin neden ağladığını bir türlü anlayamıyorsanız parmağınızı ağzında gezdirerek yeni dişler çıkarmak üzere olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ortalama olarak ilk diş 4. ila 7. aylar arasında çıkar ama daha erken de olabilir.

Bunalmış hissetmek

Bebekler ışıklardan, gürültüden veya kucaktan kucağa dolaşmaktan rahatsız olup tepkilerini ağlayarak belli edebilirler.

İyi hissetmemek

Bebeğinizin ihtiyaçları karşısında verdiği tepkileri öğrendiğiniz ve bunlar hakkında gerekli önlemleri aldığınız halde ağlamasına engel olamıyorsanız rahatsızlanmış olabilir. Ateşini ölçebilir veya diğer hastalık belirtilerini kontrol edebilirsiniz.

Değerli neiyigelir.org üyeleri, eğer bebeğinizin alışık olduğundan daha farklı bir şekilde ağladığını farkettiyseniz ve hasta olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bebeğin sürekli ağlaması normal mi?

Bebeğinizin sürekli ağlaması normaldir, kesinlikle huysuz olduğu anlamına gelmez. Yapılan araştırmalar bebeğinizin ilk aylardaki ağlamasının gelişimsel bir eğriye sahip olduğunu ortaya koyar. Bebeğinizin ağlaması iki ya da üç haftalıkken artar ve altıncı ve sekizinci haftalarda en yüksek seviyesine ulaşır. Daha sonra bu ağlama eğrisi düşmeye başlar ve yaklaşık olarak dört aylıkken en düşük seviyeye ulaşır.

Sevgili neiyigelir.org üyeleri, aynı zamanda bebeğiniz sıklıkla öğleden sonralarının sonuna doğru ya da akşam saatlerinin başlarında ağlarlar bunun sebebi ise günün stresini üzerlerinden atmak istemeleridir.

Ebeveyn olarak neler yapmalıyız? Bebeğiniz ağlamaya başladığında öncelikle bezinin ıslak olup olmadığı, bulunduğu odanın ya da evinizin aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olup olmadığı, karnının aç olup olmadığı gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmış olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer rahatı yerinde, karnı tok ve altı kuru olmasına rağmen hala ağlamaya devam ediyorsa, bebeğiniz yalnızlık çekiyor olabilir ya da öfkeli olabilir. Bazı bebekler beşikte ya da kucakta sallanmaktan ya da kucağa alınmaktan hoşlanırlar, bazı bebekler ise beşiğinde uzanıp müzik dinlemekten hoşlanırlar, bazı bebekler ise ışıkları seyretmeyi ya da uyumayı çok severler.

Sevgili annelerimiz ya da anne adaylarımız, bazı bebekler saatlerce ağlarlar ve onları sakinleştirmek oldukça zordur. Bu bebekler sıklıkla kolik sancılarından ötürü bu durumu yaşarlar. Maalesef araştırmalar ve uzmanlarımız bu konuda çaresiz olan ebeveynlerimize kesin bir çözü önerisinde bulunamazlar. Kolik sancılarından kaynaklı kontrol edilemeyen ağlama nöbetleri için doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuzun önerebileceği her hangi bir tedavi ile bebeğiniz rahatlayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here