Ana sayfa Bitkisel Tedavi Basura iyi Gelen Bitki: Basur Otunun Basur’a (Hemoroid) Faydası

Basura iyi Gelen Bitki: Basur Otunun Basur’a (Hemoroid) Faydası

41
PAYLAŞ

Basur Otu

Hemoroid halk dilinde basur, kişileri çok fazla zorlayan bir hastalık çeşidi. Bu hastalığa daha önceki yazılarımızda da çözüm bulmaya ve bu zamana kadar yapılmış araştırmalara yer vermiştik. İşte bu çözümlerden biri de Basur otu. Basur otu, basur tedavisinde kullanılan bitkilerden sadece bir tanesi.İsminden de anlaşılacağı üzere basur problemine iyi gelen bitkiler arasında olan basur otunun asıl adı düğün çiçeğidir.

Düğün çiçeği olarak da bilinen Basur otu, çalılıklarda yetişen yapraklarının şekli kalbe benzeyen sarı çiçekli küçük bir bitkidir. Basur otu içerisinde fazlasıyla C vitamini içermektedir. Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika’da çalılıklı bölgelerde ve nemli çimenlerde büyüyen büyüdükçe boyunu 15-25 cm kadar çıkartan çok yıllık bir bitki olan Basur otu koyu yeşil renkte, uzun saplı yaprakları kalp veya böbrek şeklinde, koyu yeşil renkte, üzeri yağlı, kenarları dişli veya hafif kertiklive etlidir. Yapraklarının yağlı olmasından dolayı Türkçe’de Yağlı Çiçek olarak da bilinmektedir. Almanca’da ise Butterblume adıyla anılmaktadır.

Basur Otunun Basura Faydası Basur Tedavisine etkisi

Türkçe’de Yağlı Çiçek olarak bilinen bu bitki aynı zamanda Basur otu olarak da bilinmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi basur problemi olan kişilere bir çözüm olarak sunulmaktadır. Basur konusunda sıkıntı çeken, şikayetleri olanların şikayetlerini geçirdiği bilinmektedir. Faydalı bir bitki olarak karşımıza çıkan Basur otunun nasıl kullanılması gerektiğini de bakarsak basur problemi yaşayan kişilere yardımcı olacağı aşikardır.

Basur Otu Nasıl Kullanılır?

Kökü kaynatılıp lapa haline getirilen basur otu basur memelerine sürülerek kullanılmaktadır. Hatta bu problemin üzerine giden tıp dünyası basur otu kremi gibi şeyler de çıkarmıştır. Mikrop öldürücü özelliğinden dolayı kesikler, yaraların kenarlarını temizlemek için de kullanılan basur otu yapılan araştırmalarda çok da önemli bir bitki olmadığı düşünülmüştür. Fakat bazı uzmanlara göre de gayet başarılı sonuçlar verdiği düşünülmektedir. Zehirli bir bitki olduğundan mütevellit dahilen kullanılmamaktadır.

İkinci sınıf bir bitki olduğu da düşünülmektedir. Bakıldığında daha yapılan araştırmaların sürdüğünü görmekteyiz. Fakat bu kadar ikilemin içinde nasıl davranmak gerektiğini ancak ve ancak uzmanlardan alacağımız önerilerle bilebiliriz. Bu yüzden verdiğimiz bilgiler sadece var olan bilgileri sunmak içindir. Basur otundan ziyade Çobançantası, At kestanesi, Civan perçemi gibi bitkilerin de basur için iyi geldiğini bilmekteyiz. Basura iyi gelen bitkiler arasında sayacağımız bu bitkiler basura bitkisel çözüm olarak hastalara sunulmaktadır.

Ayrıca Basur Otu;
Basurotunun kökleri insanlarda görülen Basura benzediğinden dolayı bu bitkiye basur otu denilmektedir. Doğa’da 400’e yakın türü bulunmaktadır.

Basurotu’nun başlıca temel faydası adından da anlaşılacağı gibi basur hastalığına iyi gelmektedir. İçerisinde bulundurduğu C Vitamini sayesinde oldukça güçlü bir antioksidan etkisi de bulundurmaktadır.

İshal kesici olarak faydalıdır.

Kullanım Şekli:

Kökü kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra basur memelerine sürülerek kullanılır. Ayrıca, mikrop öldürücü etkisinden dolayı yara ve kesiklerin kenarlarını temizlemekte de kullanılabilir. Zehirli bir bitki olduğu için dahilen kullanılmaz.

Günde 2 defa kullanmak sureti ile iyi netice alınmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

Elle temas edildiğinde Protoanemonin olarak bilinen bir forma dönüşür ve insanlarda deri iltihaplanmasına sebep olur. Bu yüzden bitkilere uzun süre dokunulmaması sağlık açısından önem taşır. Kurutulmuş düğün çiçekleri toksin etkisini kaybeder böylece saman olarak güvenle kullanılmaya müsait hale getirilmiş olunur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here