Ana sayfa Sağlık Dahiliye (İç Hastalıklar) Basur (Hemoroid) Lazer Tedavisi Zararlı mıdır? Ameliyatsız Basur Tedavisi

Basur (Hemoroid) Lazer Tedavisi Zararlı mıdır? Ameliyatsız Basur Tedavisi

9
PAYLAŞ

Basurda Lazer operasyonu bir başka manada ışık rehabilitasyon anlamına gelmektedir. Yüksek ısı taşıyan ışık basur ( hemoroid ) memesine yoğunlaşır ve ısınan basurlu bölge de 2 ile 4 mm arasında derinlik ve 6 ile 8 mm genişliğinde ısıl doku kaybı oluşur. Ağrı sinirlerinin sona erdiği bölgede çalışıldığından ötürü kişi bu yanmayı oldukça hafif bir şekilde hisseder. Basurlu bölgede ki memelerin bu yanma hissi aynı zamanda o bölgedeki büyüyüp varisleşmiş damarları da yaktığından hacmi zamanla küçülür. Derin plana açılan bu kontrollü yanık zayıflamış bu bölgede yeni ve sağlıklı bir doku oluşmasına sebep olur.

Kalın bağırsağın son kısmının bölgesel dokuya yapışması ile birlikte ( fixasyon tesir ) basura eşlik eden bölge gevşemesi de tedavi edilmiş olur. Basur’da kanama oluşuyorsa kanayan damarlarda pıhtı olacağından kanama operasyon anında durur. Basur tedavisi içiresinde ışın tedavisi oldukça basit ve operasyon sonrasında yaşam kalitesini düşürmeyen en iyi çözüm yoludur.

Lazerle Ameliyatsız Basur Tedavisi:

  • Lazer uygulamasından sonra bölgesel ağrı kesinlikle oluşmayacağından ötürü hasta hemen günlük yaşantısına dönebilmektedir.
  • Uygulama sırasında ağrısız bir uygulama olduğundan kesinlikle narkoz ( genel anestezi ) gerektirmemektedir.
  • Kanama ya hiç oluşmaz ya da cerrahi operasyonel ameliyata oranla bariz ölçüde daha az olmaktadır.
  • Tedavide neşter gibi kesici alet kullanılmaması sebebiyle kaslar hasar görmemektedir.
  • Makat kasları kesilmediğinden dolayı dışkı ve gaz tutamama problemleri yaşanmayacaktır.
  • Geniş çapta doku çıkarmak gerekmediği için makat darlığı kesinlikle sonrasında gelişmez.

Bununla birlikte lazer ışın tedavisi ayakta uygulandığından ötürü hasta aynı gün işine dönebilmektedir. Operasyondan sonra 2 ay süren istirahat süresi ameliyatsız tedavilerde bir gün gibi kısa süre içerisinde gerçekleşmektedir. Gerçekleşen operasyona bağlı olarak tekrarlama ihtimali yüzde 20 oranı civarındayken lazerle tedavide etkilenen doku daha kontrollü olduğu için tekrarlama olasılığı yok denecek kadar azdır. Ameliyatsız tedavi narkoz, ameliyathane şartları ve hastanede yatmayı gerektirmediğinden lazer tedavisi çok daha ekonomiktir. 8 ile 10 dakika arasında süren bu tedavi boyunca hasta iki kişi ile muhatap olmakta ve psikolojik olarak ta tedirginlik yaşamamaktadır. Bu durum çoğu kez karşılaşılan utanma ve sıkılma duygusu nedeniyle tedavisini sonraya erteleyen birçok kişi için oldukça iyi bir seçenek olarak gösterilmektedir.

Tedavi edilmezse ne olur?

Basur yani tıp dilinde hemoroidsmiliv Basur Tedavi Edilmezse Ne Olur? toplumda yaygın olarak olarak görülen bir hastalıktır. Özellikle sık sık kabız olan kişilerde ıkınma sonucunda bu bölgedeki toplar damarların basınç nedeniyle genişlemesi, hemoroid oluşumunu kolaylaştırır. Hemoroidlerin en sık belirtisi kırmızı parlak renkli kan görülmesidir. Ayrıca hastada anüste kaşıntısmiliv Basur Tedavi Edilmezse Ne Olur? yanma gibi belirtiler görülebilir.

Halk dilinde basur, tedavi edilmezse kişide sağlığı açısından kötü sonuçlar doğurabilir. Basurun tedavi edilmemesi sonucunda basınçla ve zedelenmeyle kanamalar artabilir ve ciddi bir şekilde kansızlık sorunu ortaya çıkabilir. Anemi dediğimiz kansızlık da diğer bir sağlık problemidir zaten. Bir hastalık başka bir hastalığı tetikleyecektir. Kişi tedavi olmadığı sürece o bölgede ağrı, huzursuzluk gün boyu devam edecektir. Bu da kişini yaşam kalitesini düşürecek ve hastayı mutsuzluğa itecektir. Bu bölgede oluşan yaralar içeri girecek mikropların da habercisidir. Bu mikroplar da enfeksiyonların oluşumunu beraberinde getirecektir. Bu yüzden basur biran önce tedavi gerektiren bir hastalıktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here