Ana sayfa Sağlık Bitkisel Tedavi Bağırsak mantarı bitkisel tedavisi

Bağırsak mantarı bitkisel tedavisi

2
PAYLAŞ

İnsan vücudundaki deride, tırnaklarda ve ayakta görülen mantar rahatsızlığı, mukozada mantar olduğunu göstermektedir. Bunlar arasında özellikle mide ve bağırsaklara yerleşen küf mantarları ile tabir edilen bağırsak mantarı; çeşitli mide ve bağırsak rahatsızlıklarına, bir takım hormon anormalliklerine, depresyon ve migren gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Gerçekte bağırsak içerisinde pek çok bakteri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları vücut içerisindeki sindirimin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan yararlı bakterilerdir. Çünkü sindirim sisteminin en son bölümünde gerçekleştirilen besin değerlerinin emilmesi, bu yararlı bağırsak parazitleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak bağırsakta bulunması gereken yararlı bakteri düzeyi, normalin üzerine çıkarsa olması gereken denge bozulmakta ve bağırsakta bulunan zararlı bakterilerin yol açtığı, bağırsak mantarı hastalığından söz etmek mümkün olmaktadır.

Bağırsak mantarı çoğunlukla; beslenme bozukluklarından dolayı, bağırsak florasında görülen değişiklikler sonucunda, sindirim salgılarının azalması nedeni ile uzun süreli ilaç kullanımları özellikle de uzun dönem antibiyotik ilaçların kullanılması sonrasında, zayıf bağışıklık sisteminden dolayı, bağırsak ve karaciğerin işlevlerinin azalması sonucu ve aşırı stres gibi etkenler eşliğinde vücutta görülmektedir.

Bağırsak mantarı belirtileri

 • Ağızda görülen aftlar, ağız kokusu, diş ve dil üzerinde görülen tabaka,
 • Midede görülen ağrı ve kramplar, ayrıca mide ekşimesi ve gastrit,
 • Karın bölgesinde görülen şişkinlik ve gaz hali, zaman zaman görülen kabızlık, ishal ve hazımsızlık gibi rahatsızlıklar veya nedensiz karın ağrıları,
 • Anüste görülen rahatsız edici kaşıntı ve kızarıklık,
 • Genel anlamda sürekli yorgunluk, halsizlik, uyku hali ve uyku bozukluğu durumu,
 • Sürekli hissedilen bir açlık duygusu, aşırı tatlı ve hamurlu gıdaları tüketme arzusu ve beraberinde görülen şişmanlık,
 • Kadınların adet dönemlerinin aşırı ağrılı geçmesi,
 • Nefes darlığı ve beraberinde kalp sıkışması,
 • Eklemlerde ve kaslarda görülen ağrı ve şişlik,
 • Deride görülen sivilce, kuruma ve pis koku,
 • Cinsel isteksizlik

Bağırsak mantarı tedavisi

Bağırsak mantarı tedavisi için öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekmektedir. Özellikle mantarın artmasına neden olan, aşırı şekerli gıdaların ve unlu gıdaların tüketiminden kaçınmak gerekir. Aynı zamanda bağırsak mantarları için, bir takım bitkisel takviyeler de kullanılabilir. Örneğin aloe vera jel (bitki karışımlı aloe vera şurubu), bağırsak mantarlarının vücuttan atılması konusunda oldukça etkili bir bağırsak mantarı bitkisel tedavi yöntemidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here