Ana sayfa Sağlık Hastalıkların Belirtileri Bademcik şişmesi nasıl geçer? Bademcik iltihabı bitkisel tedavisi

Bademcik şişmesi nasıl geçer? Bademcik iltihabı bitkisel tedavisi

81
PAYLAŞ

Bademcik şişmesi ve bununla birlikte ortaya çıkan bademcik iltihabı, boğaz ve bademcik ağrısına neden olan durumlardır. Bademcikler vücudumuzdaki lenf dokusu ve bağışıklık sisteminde görev yapan organlar içerisindedir. Solunum yoluyla ve diğer şekillerde vücuda girebilecek mikrop, bakteri ve toksinleri engellemek adına görev yapmaktadır. Ancak soğuk algınlığı gibi hastalık durumlarında iltihaplanır, şişer, görevini tam yapamayacak duruma gelir ve ağrıya neden olur.

Bademcik şişmesi, baş ağrısı, boğaz ağrısı, ateş ve titreme gibi semptomlara da sebep olmaktadır. Eğer bu rahatsızlık iki günden uzun sürüyorsa doktor tavsiyelerinden faydalanmak gerekecektir. Bu dönemde hasta birey bol sıvı tüketmeli, sıcak içecekler içmeli ve istirahat etmelidir. Bu sayede hastalığın semptomlarının daha az etki yaratması sağlanabilecektir.

Bademcik şişmesi genel olarak iki günden uzun sürmesi halinde ağrı kesici ve antibiyotiklerle tedavi edilmektedir. Aynı zamanda bademcik şişmesi bitkisel tedavi ile de tedavi edilebilmektedir. Bademcik ağrılarıyla kıvranan bireylerin aklına ilk gelen soru belki de şudur; bademcik şişmesine ne iyi gelir? Limonlu ballı ılık su, adaçayı, nane, kuşburnu bu soruya verilebilecek yanıtların bazıları olabilir. Bitkisel tedavi sayesinde hiç antibiyotik kullanmadan bademcik rahatsızlıklarının üstesinden gelebilirsiniz. Portakal ya da greyfurt suyu zengin C vitamini içeriğinden dolayı tercih sebebi olabilmektedir. Bu durumda sigara içilmemesine, boğaz için tuzlu suyla gargara yapılmasına ve özellikle dinlenilmesine çok önem verilmelidir. Ancak çok ağrı olduğunda ağrı kesici kullanımı uygun olabilir. Tüm bunlara rağmen rahatsızlık geçmiyorsa, hekime başvurulmalıdır.

Bademcik ameliyatı ise, çok sık bademcik rahatsızlıkları, enfeksiyonları geçirip, bu sebeple günlük yaşamları etkilenen kişilerin bademciklerinin alınması operasyonudur. Bu ameliyatı her bademcik enfeksiyonu yaşayan kişinin olması anlamsızdır. Ancak yaşamlarının akışını dahi etkiliyorsa bu iltihap, kişiler için oldukça gerekli hale gelebilmektedir. Bademciklerin alınması, bir daha boğaz enfeksiyonu yaşanmayacağı anlamına gelmemektedir. Kişi yine enfeksiyonlarla karşılaşabilir ve bunun sıklığı eksi seviyede olabilir. Ancak olguların çoğunda bademcik enfeksiyonlarının sıklığının değiştiği ve nispeten azaldığı gözlemlenmiştir. Her ne olursa olsun, bademcik enfeksiyonlarının giderilebilmesi için gerçekleştirilecek ameliyatın herhangi bir riski yoktur. Ancak yine de karar aşamasında doktorlardan her açıdan değerlendirme ve tavsiye almak en doğru davranış olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here