Ana sayfa Sağlık Bitkisel Tedavi At Kestanesi, Basur (Hemoroid) İçin Kesin Çözüm mü? Bitkisel Basur Kürleri

At Kestanesi, Basur (Hemoroid) İçin Kesin Çözüm mü? Bitkisel Basur Kürleri

26
PAYLAŞ

Masa başında oturarak iş yapmak bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Bel ağrıları, sırt ağrıları derken Amerika’da yapılan bir araştırmayla basurun da bu yüzden tetiklendiğini gözler önüne seriyor. Hemoroid halk dilinde basur, kişinin yaşam kalitesini düşüren bir hastalık. Tedavi edilmesi gerekliliği büyük bir önem arz ediyor. Yapılan diyetler, tuvalette geçen acı dolu saatler, kanayan basur memeleri ve düşen yaşam kalitesi hastaların hayatını olumsuz yönde etkiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ da hemoroide yakalananların tedavide kullanılmasını önerdiği hatta en birincil şey olarak gösterdiği doğal destek ise “horse chesnut” yani halkımızın “at kestanesi” olarak bildiği bitki.At kestanesinin en önemli etkilerinden biri de özellikle toplardamarların tonusünü arttırarak onları daraltması ve kılcal damarlardaki porları (delikleri) küçülterek dokulara sıvı geçişini engellemesidir. Bu etkiler sayesinde toplardamar genişlemesi olan varis ve hemoroidlerin tedavisinde, kırık çıkık, burkulma ve darbelerden ileri gelen vücuttaki şişmelerin en önemli destekçisidir at kestanesi.Özellikle hemoroide çok hızlı etki etmesi, acıyı, ağrıyı kesmesi ve basur memelerinde kalıcı olarak tedavi sağlamasıyla, at kestanesi içeren bitkisel ilaçlar, ABD’ li ve Kanada’lı hemoroid hastalarının tedavilerinde oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyuyor. Basur kişinin daha iyi bir yaşam sürebilmesi için tedavi edilmesi gereken bir hastalık ve at kestanesinin basura iyi gelmesi durumu doğanın mucizelerini bir kez daha ortaya koyuyor.

Bitkisel Basur Kürleri

Basur tedavisi için Alternatif Tıp ve bitkisel çözümler gün geçtikçe önemi artmakta ve bitkisel tedavi ile ilgili doğru bilinçlenme hız kazanmaktadır. Birçok uzman doktor konu ile ilgili çeşitli açıklamalar ve yeni çözüm önerileri getirmektedir. Türkiye’de son birkaç yıl içerisinde özellikle Uzakdoğu’da kullanılan yöntemlere ilgi artmaktadır. Bunda batı kültürünün doğuya doğru kaymasının da büyük bir etkisi bulunmaktadır.

Basur Nedir? Basur Neden Olur?

Halk arasında basur olarak da bilinen basur bir çeşit makat bölgesinde oluşan varis plağıdır. Basur ( hemoroid ), genellikle fazla oturmaktan, fazla acı yemekten, aşırı stresten ve kabızlıktan ötürü meydana gelir. Basur tedavisi için çeşitli yöntemler vardır. Basur ameliyatı ileri derecedeki hastalık düzeyleri için düşünülür. Basur tedavisinde çeşitli cerrahi teknikler ve ilaçlar kullanılır. Bilimsel ilaçlar tedavi amaçlı değil, hastayı rahat ettirici bir etki yaratmaktadır. Bunların yanında bazı bitkiler de basur tedavisi için tavsiye edilmektedir.

Basur tedavisi; basur beslenme kurallarına özen göstererek denetim altında tutulabilmekle birlikte genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Basur makat, yani anüs bölgesindeki toplardamarların varis gibi genişlemesi sonucu oluşur. Genelde ağrılı ve bazen de kanamalı durumlar gerçekleşebilmektedir.

Prof.Dr.Ahmet Maranki tüm acı baharatların basur üzerinde olumsuz etkiler meydana getirdiğini ve basura ne iyi gelir sorusuna ise; safran, nane, biberiye, dereotu, tarçın, kişniş, kakule ve gülsuyunun ise basur tedavisi için faydalı olduğunu belirtiyor ve basur tedavisi için aşağıdaki bitkisel kürleri önermektedir.

ÜNLÜ PROF.DR. AHMET MARANKİ’DEN BİTKİSEL KÜR TARİFLERİ

Basur için Bitkisel Kür 1 4 bardak soğuk su içine 4 tatlı kaşığı ufalanmış çobançantası ve bu karışım 8 saat bekletilir. Bekletilen karışım 1 gün içerisinde tüketilmelidir. Ayrıca çobançantası kaynatılır ve bu su ile basur yıkanır.
Basur için Bitkisel Kür 2 1 bardak kaynar su içine 10 gram siyah üzün yaprağı konur ve 10 dakika demlenmesi için beklenir. Bu basur küründen günde 2 bardak hazırlanıp içilir.
Basur için Bitkisel Kür 3 Semizotu lapa haline getirilir. Lapa haline getirilen semizotu basurlu bölge üzerine konulup bir süre bekletilir.
Basur için Bitkisel Kür 4 Saf zeytinyağı ısıtılır. Sabahları bu ısıtılan zeytinyağı küründen aç karnına 50 gram kadar içilir. Zeytinyağı kürüne birkaç gün devam edilir.
Basur için Bitkisel Kür 5 1 bardak kaynar suyun içine 1 tutam ince doğranmış maydanoz ilave edilir ve bu karışım 5-10 dakika boyunca kaynatılır. Kaynayan maydanoz kürü 20 dakika demlenmesi için bekletildikten sonra bu kür ile basurlu bölge bolca ıslatılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here