Ana sayfa Sağlık Göğüs Hastalıkları Astımın Koruyucu Tedavisinde İlaçların Yeri

Astımın Koruyucu Tedavisinde İlaçların Yeri

5
PAYLAŞ

Günümüzde astımın koruyucu tedavisinde, ya da nöbetlerin oluşmasını engellemek amacıyla kullanılan bazı ilaçlar mevcuttur. Bu konuda birçok da araştırma sürdürülmektedir. Bu ilaçların hiçbirisinin nöbet tedavisinde ya da başka bir deyişle bronş (solunum yolları) genişletici etkileri yoktur.

Astımlı hastanın nöbetteki yakınmaları tamamen düzeldikten sonra uygulanırlar. Bütün amaç solunum yollarının bazı etkenlerle daralmasını önlemek, dolayısıyla nöbette hissedilen yakınmalara engel olmaktır.

Mevcut ilaçlardan bir kısmı inhalasyon yoluyla solunum havasına ilave edilerek) alınır, bazıları ise ağız yoluyla içilir. Çok küçük çocuklar veya ileri yaştaki hastalar inhalasyon yoluyla ilaç uygulamayı beceremeyebilirler. Bu takdirde böyle hastalara tablet veya şurup biçiminde ağız yoluyla uygulanabilenler seçilir. Hangi ilacın hangi astımlı hastaya uygun olduğunu önceden kestirebilmek zordur. Hasta ve hekimin, hastalık özelliklerini yakından gözlemlemesiyle en uygun olan saptanır. Bu nedenle kullanılan ilaçlarda değişiklik yapmak, bazen de koruyucu ilaçlardan ikisini birlikte kullanmak gerekebilir. Bu tür ilaçlar uzun süre kullanılır. Bazı hastalarda hergün sürekli kullanmak icab edebilir. Bazı hastalarda ise hastalığın belirgin olduğu mevsimlerde kullanılıp, diğer zamanlarda terk edilebilir. Örneğin sadece ilkbaharda polenlerden etkilenerek astım nöbeti geçiren bir hastada, koruyucu anlamdaki ilacın yalnızca bu mevsimde kullanılıp, diğer mevsimlerde bırakılması mümkün olabilir.

Bugün için koruyucu tedavide yer alan ilaçlar ketotifen, sodyum ve yerel kortikosteroidlerdir. Bunlardan ketotifen maddesi ağız yoluyla alınır. Küçük çocuklar için şurup biçimi ve erişkinler için tablet biçimi mevcuttur. Diğer üçü ise inhalasyon (solunum yoluyla) alınırlar. Nedokromil sodyum, kromoglikat maddesinde değişiklikler yapılarak elde edilmiş daha modern bir formüldür. Ülkemizde henüz yoktur. Kromoglikata göre etkinliğinin çok daha fazla olduğu bildiril-mektedrir. Yerel kortikosteroidler (inhalasyon ile uygulanan kortizon türü ilaçlar) özellikle müzminleşmiş, kortizona bağımlı hale gelmiş astımlı hastalarda çok başarılı olabilen ilaçlardır. Fakat kullanıldığı yerler yalnızca müzmin hastalarla sınırlı değildir. Her çeşit astımın koruyucu tedavisinde yer alabilirler. Bunların dışında, bir başka yöntem de, solunum yollarını genişleten (bronkodilatatör) ilaçların düşük miktarlarda sürekli olarak koruyucu tedavi anlamında uygulanmasıdır. Bronş genişletici ilaçlar tek başına veya yukarıda söz edilen koruyucu ilaçlara eşlik ettirilerek verilebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here