Ana sayfa Sağlık Bitkisel Tedavi Arpacık ne zaman geçer? Evde yapabileceğiniz bitkisel tedavisi

Arpacık ne zaman geçer? Evde yapabileceğiniz bitkisel tedavisi

8
PAYLAŞ

Arpacık vitamin eksikliği yüzünden gözün alt bölgelerinde çıkan bir bezedir. Hastalık uzun sürelere yayılmadan daha çok sadece 1 yada 2 gün içerisinde gözde batma, gözkapağında gerilmeler ile kendini belli eder. Başta küçük bir nokta halinde olduğu için rahatsız etmez fakat, 1-2 gün içerisinde büyüyerek can acıtıcı bir hal alır.

Arpacık hastalığı erken fark edildiği zaman bazı ilaçlar (merhem, damla, antibiyotik) yardımı ile iyileştirilebilir. Fakat gecikildiği zaman hastalığın düzelmesi biraz zaman alabilmektedir. Evde yada ofiste ortak havluları kullanmamak gerekir. Gözdeki mikropları temizlemek için gün içerisinde sık sık antibakteriyel sabunlarla gözlerimizi yıkamamız gerekir. Şahsi havlumuzu bile hergün değiştirmeliyiz yada yıkamalıyız. Kadınlarda arpacık hastalığı olduğu zaman ise arpacık hastalığı geçene kadar makyaj yapmamaları önerilir.

Arpacık ortaya çıkmadan önce bir kaç gün önceden gözde kaşınma ve batma meydana gelmektedir. Bu dönemde gözü ovuşturmak mikrop kapma riski olduğundan dolayı zararlıdır. Gözü ovuşturmak yerine sıcak su ile masaj yapılmalıdır.

Arpacık belirtileri

Beden sağlığının bozuk olması ve vücuttaki direnç eksikliği de arpacığın oluşmasına zemin hazırlar. Arpacık hastalarında ışığa bakamama eğilimi vardır. Çünkü ışığa baktığı zaman arpacık göze daha çok batmaya başlar ve gözde yaşlar meydana gelir. Arpacık cildi kuru ve egzama hastalarında görülür.

Arpacık nasıl geçer?

Bu soruya verilecek ilk cevap bir hekime başvurulması olmalıdır. Çay kompresi veya göze sarımsak koyma gibi uygulamaların arpacığa iyi geldiği düşünülür fakat her hastada başarılı olunmaz. Bu yüzden bu tip uygulamalardan önce doktora başvurmanız gerekir. Arpacık daha yeni baş göstermeye başladıysa damla tedavisi yeterli olacaktır. Eğer tüm bölgeye yayılmaya başladıysa hastanın antibiyotik gibi ilaçları kullanması şarttır. Eğer arpacık hastalığı çok ilerlemişse bundan sonra kullanılan ilaçlar da dahil olmak üzere uzman bir hekime danışılması gerekir.

Arpacık bitkisel doğal tedavi

Arpacık için şifalı bitkiler çok fazladır. Soğan ve sarımsak, çay, kekik, papatya ve taş anasonu bitkisel tedavi alanında gerçekten çok etkilidir. Bazı bitkilerin arpacık üzerindeki etkisinde bahsedecek olursak; Bir adet soğan külde pişirilerek ılık halde arpacığın üzerine uygulanır. Yarım saat sonra gibi bir süre sonrasında temizlenir. Sarımsak güzelce dövülerek arpacığın üzerine konur. Ilık bir çay yardımı ile arpacığın üzerine pansuman yapılır. Bir çay bardağı sıcak suya bir tutam papatya konur ve bir müddet sonra süzülerek bununla göze masaj yapılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here