Ana sayfa Sağlık Dahiliye (İç Hastalıklar) Akdeniz Anemisi (Talasemi) nasıl anlaşılır? Taşıyıcısı nasıl beslenmeli?

Akdeniz Anemisi (Talasemi) nasıl anlaşılır? Taşıyıcısı nasıl beslenmeli?

4
PAYLAŞ

Kalıtsal bir hastalık olan ve genellikle Akdeniz ülkelerindeki insanlarda görülen Akdeniz Anemisi, kandaki hemoglobin proteinin yetersiz sayıda olması durumudur. İç organlara ve dokulara oksijen taşımakla yükümlü olan hemoglobin, yetersiz sayıda olduğunda, dokular iyi beslenemez. Bu durumda kalp yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklar görülebildiği gibi, kanın yeterli oranda taşınamamasına bağlı olarak farklı hastalıklarda ortaya çıkabilir. Alyuvarların hemoglobin üretme konusundaki işlevsizliği sonucu oluşan hastalık, ölümcül tehlike taşıdığı gibi sürekli ilaç tedavisi ile kontrolde tutulabilmektedir.

Akdeniz anemisi, taşıyıcılar ve hastalar olmak üzere iki grupta sınıflandırıldığı üzere, hastalar ciddi boyutta kansızlık problemi yaşar. Küçük yaşta tedavisi gerçekleşmediği takdirde, ölüme neden olabilen bu rahatsızlığın bulunduğu hastalar, düzenli tedavi ile uzun süre yaşayabilmektedir.

Akdeniz Anemisi Belirtileri

Halsizlik: Vücuttaki dokulara oksijen taşımakla görevli olan hemoglobin maddesi, yetersiz sayıda olduğunda, vücut içi enerji akışı gerektiği gibi gerçekleşmez. Bu durumda; halsizlik, çabuk yorulma ve sürekli yorgunluk görülür.

İştah Bozukluğu: Kandaki demir miktarının artması, vücudun mineral ihtiyacını karşılaması için farklı maddelere yönelmesine neden olur. Bu durum da beslenme alışkanlığının anormalleşmesine neden olacağı gibi, bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açacaktır.

Kalp Yetmezliği: Akdeniz anemisinin neden olduğu en önemli sorunlardan biri kalp yetmezliğidir. Hemoglobin proteinin yetersiz miktarda olması, dokuların beslenememesine ve kalbin daha hızlı çalışmasına neden olur. Bu durumda nabız artar ve kalp yetmezliği sorunu ortaya çıkar.

Akdeniz Anemisi Tedavisi

  • Akdeniz anemisinin tedavisi için düzenli ilaç kullanımı ya da kan nakli yöntemi kullanılmaktadır. Bununla birlikte talasemi hastalarının beslenme düzenlerine dikkat etmeleri son derece önemlidir.
  • Alyuvarlarda bulunan oksijen taşıyıcı proteinlerin sayısının artırılabilmesi hastalığın tedavisi açısından son derece önemli olmakla beraber, hastaların düzenli beslenmeleri oldukça önemlidir.
  • Kansızlığa neden olan ve akdeniz anemisi belirtileri taşıyan demir eksikliği sorunu sıklıkla bu hastalıkla karıştırılır. Ancak tedavi yöntemleri tamamen zıt olan iki hastalığın karıştırılması, ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle Akdeniz anemisi hastalarının mutlaka doktor kontrolünde tedaviye devam etmesi gereklidir.

Tedavi sürecinde ilaç yöntemi çok sık kullanıldığı gibi, küçük yaştaki hastalar için ilik nakli yöntemine de başvurulabilmektedir. Ciddi bir rahatsızlık olan ve gen yoluyla aktarılan Akdeniz anemisi bitkisel tedavi yöntemleri ile desteklenebilir ve bu yöntemle tedavi sürecinin hızlanması sağlanabilir. Talasemi hastalarının şifalı bitkiler tüketmesi, bağışıklık sistemini güçlendireceği ve düzenli kan akışı sağlayacağından, hastanın yaşam süresini uzatacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here