Ana sayfa Sağlık Bitkisel Tedavi Adet düzensizliği için ne yapılmalı?

Adet düzensizliği için ne yapılmalı?

2
PAYLAŞ

Menstrual döngüde meydana gelen bozukluklar ya da farklılaşmalar, adet düzensizliğine yol açar. 28 günde bir gerçekleşen menstrual döngünün gerçekleşmemesi ya da aşırı kanama ya da çok az miktarda kanamaya neden olması, düzensizliğin belirtileri arasında yer alır.

Adet düzensizliği farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmakla birlikte, genellikle hormonal bozukluklar ya da rahim-uterus bölgesindeki iltihaplanma sonucunda meydana gelir. Birçok kadında, zaman zaman görülebilen adet düzensizliği, sürekli olarak gerçekleşmesi durumunda, ciddi sorunlara işaret edebileceğinden, hekime başvurmak gereklidir.

Adet Düzensizliği Belirtileri

Adet düzensizliği, 26 ile 32 gün aralığında gerçekleşmeyen kanamalar için kullanılan bir terim olduğu gibi, aşırı az ya da aşırı fazla şekilde gerçekleşen kanamalar için de kullanılır. Günde 2-4 ped kullanımı normal olarak değerlendirilirken, bu rakamın üzerinde ya da altında kullanım gerektirecek kanamalar, anormal olarak değerlendirilir. Psikolojik kaynaklı olabilen adet düzensizlikleri, patolojik de olabilir.

Adet gecikmesi, vücudun hormon salgılama görevini yeterli düzeyde yapamadığı durumlarda oluşmaktadır. Bununla birlikte, doğum sonrasında bir ay ile üç ay arasında regl düzensizliği veya gecikmesi doğaldır. Kadınlar için günlük yaşantıda ciddi bir sorun olan adet sancısı da, sağlıksal açıdan önemli sorunlara işaret edebiliyor. Ancak genellikle ilaç tedavisi ile çözümlenebilen bu sorun için, adet başlangıcında ilaç kullanmak, daha etkili bir çözüm sunuyor. Kadınların %15’inde görülen sancılı adet, bazı kadınlarda çok şiddetli gerçekleşirken, bazı kadınlarda hafif şiddetli olarak kendini gösteriyor.

Adet Düzensizliği Tedavisi

Her kadının, yılda bir ya da iki kez yaşadığı adet düzensizliği sorunu, doğal şekilde de gerçekleşebilmektedir. Ancak iki aydan fazla üst üste görülen düzensizlik sonucunda doktora başvurmak şarttır.

Rahimde bulunan kistler, regl döngüsünde bozukluğa yol açabildiği gibi, rahmin baskılanması da bu sorunun tetikleyicisi olabilir. Bunun yanı sıra düzenli olarak kullanılan ilaçlar ya da psikolojik etkenler de adetin düzenli şekilde gerçekleşmemesine neden olabilmektedir. Ancak, düzene girmeyen adet döngüsü, sancılı şekilde gerçekleşen kanamalar ya da aşırı miktarda kan kaybetme durumunda, doktora başvurmak büyük önem taşımaktadır.

Rahim ağzı kanseri belirtileri arasında da yer alan düzensizlik ve sancı sorunu, tedavi süreci geciktirildiğinde, ölümcül bir durum alabilmektedir. Havuç, dereotu ve zerdeçal tüketmek, adet düzensizliği tedavisi için etkili bir yöntemdir. Bitkisel tedavi yöntemi ile kontrolde tutulabilen düzensiz regl, adet düzensizliği için şifalı bitkiler kullanılarak, düzenli hale getirilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here